Nowa Maja w ogrodzie

sezon 3 odcinek 31

Nowa Maja w ogrodzie 3

Ogród ten położony jest niedaleko Grójca, a jego właścicielami są Żanna i Wojtek Grąbczewscy. Żanna jest architektem krajobrazu, a Wojtek – szkółkarzem. Mieszkają wraz z trojgiem dzieci tuż obok rodzinnej szkółki roślin. Ich ogród prezentowaliśmy już kiedyś w programie. Minęło jednak prawie dziesięć lat, w czasie których dom utrzymany w stylu staropolskiego dworku zmienił się w nowoczesną, prostą w formie bryłę. Naturalną konsekwencją tej zmiany był pomysł na przebudowę ogrodu, którą niedawno ukończono. Metamorfoza trwała kilka lat, bo gospodarze mają głowy pełne pomysłów i ciągle szukają lepszych, ciekawszych rozwiązań.

W obecnej odsłonie latem ogród urzeka różnorodnością i kolorami kwiatów. Główna część ogrodu ozdobnego za domem to morze bylin. Tuż za suchą rzeką pierwszy plan budują kępy kostrzewy i kwitnące na fioletowo wysokie kłosy liatry. Nieco dalej aż płoną pomarańczową barwą gailardie. Za nimi wyczarowano żółty pas z krwawników i rumianu żółtego. Głębiej pysznią się wielkie głowy zaschniętych już czosnków… i falują miękko trawy przeplatające się z jeżówkami… Wśród tego bogactwa wiedzie biała ścieżka, prowadząca wzrok w głąb ogrodu.
Gospodarze przyznają, że ogród składa się z tak wielu zakątków, że zakończenie każdego etapu prac jest już powodem do zadowolenia. Ostatnim etapem, który udało się zakończyć, była rabata bylinowa i to był bardzo duży postęp w pracach. A co determinuje te wszystkie zmiany? Dyktuje je samo życie oraz użytkownicy – Żanna i Wojtek mają troje dzieci i to właśnie im w dużej mierze podporządkowana jest całość. Dla dzieci powstał „domek na drzewie”, który jest domkiem wolno stojącym, bo w ogrodzie nie było wystarczające dużego drzewa, by skonstruować tego rodzaju budowlę. Teren przed domkiem trzeba było zagospodarować, więc powstał pomysł na rabatę.