Nowa Maja w ogrodzie

sezon 3 odcinek 26

Nowa Maja w ogrodzie 3

ym razem wybieramy się w okolice Wrocławia, gdzie pośród pól rozrzucone są pojedyncze domy z ogrodami. Jeden z nich ma formę dwóch długich, sklejonych ze sobą prostopadłościanów, które przykryto spadzistymi dachami. Budynek nawiązuje do dawnej architektury, ale w nowoczesnym wydaniu, wykorzystano tu szlachetne materiały… A jaki jest ogród? Założenie ma dość prostą formę, pasującą do ascetycznej bryły domu. Jednak nie jest to typowy nowoczesny ogród pełen strzyżonych kul czy surowych geometrycznych kompozycji. Tu roślinność wypływa z rabat, miękko otulając dom, a najważniejszymi elementami ogrodu są: łąka i otwierające się widoki na okolicę – między innymi na górę Ślężę.
Działka jest spora – liczy 2200 m kw – jednak nie cały teren ogrodzono. Przedogródek i podjazd pozostały otwarte. Dom jest długi, a jego ogromne okna wychodzą na rozległy trawnik i ciągnącą się wzdłuż ogrodzenia łąkę. W narożniku działki znajduje się wyniesiona rabata założona na biologicznej oczyszczalni, a obok – kolejna, tym razem na studni. Między nimi zaprojektowano nietypowy plac zabaw z miejscem na ognisko.
Prosty układ, podporządkowany bryle domu, jest wypełniony barwnymi rabatami z wieloma gatunkami roślin. Przy samym budynku pięknie prezentują się delikatne łany traw: miskantów ‘Gracillis’ i piórkówki, połączone z pachnącą lebiodką, czyli oregano. Dalej trawy przechodzą stopniowo w rabatę różaną, osłoniętą od wiatru ceglanym murem.