Nowa Maja w ogrodzie

sezon 3 odcinek 25

Nowa Maja w ogrodzie 3

Tym razem odwiedzamy Żory, a właściwie obrzeża tego śląskiego miasta. Tu, za oryginalnym ogrodzeniem, zapowiadającym nowoczesne założenie, znajdujemy nietypowy ogród. Musi on odpowiedzieć na potrzeby aż 8 osób – członków trzech rodzin, a właściwie – trzech pokoleń jednej dużej rodziny.

Elementem, na który zwracamy uwagę w przedogródku jest piękny staw. Jednak nie od razu woda była atutem tego terenu – na początku projektanci, bracia Przemek i Leszek Jureccy, musieli opanować wody podskórne, które płyną tu niezwykle płytko i przesiąkały właściwie wszędzie. Dodatkowo na terenie wybijało naturalne źródło, tworzące niewielki, zarośnięty zbiornik…
Sam dom wygląda na przestronną willę, jednak tak naprawdę to trzy złączone dachem domy trzech pokoleń rodziny: naszych gospodarzy: państwa Anny i Krzysztofa Mędrali i ich dzieci – a także rodziców obojga małżonków.

To było zresztą priorytetem przy poszukiwaniach działki: państwo Mędrala chcieli, by rodzice mieszkali z nimi. Szukali wiec działki dużej, właśnie w Żorach, a ta zauroczyła ich położeniem i znajdującym się tu lasem. Decyzja o stworzeniu ogrodu zapadła dość szybko w trakcie budowy – było tu dużo piachu i dużo wody. Teren trzeba było zagospodarować, by w ogóle dostać się do budynku!