Nowa Maja w ogrodzie

sezon 3 odcinek 22

Nowa Maja w ogrodzie 3

 

Na zachód od Poznania leży region turystyczny nazywany Krainą Stu Jezior. Jedno z nich, zwane Gorzyckim, ukryte jest pośród lasów i pól uprawnych w gminie Międzychód. Tutaj, na dużym wzniesieniu opadającym aż do wody, urządzili ogród pani Aleksandra Grebieniow i jej mąż Mariusz. Nie odstraszył ich nawet fakt, że dużą część terenu stanowi tu las olchowy, że są mokradła… Uznali to nawet za zaletę. Ich ogród jest w dużej części wodny.

Latem gospodarze zapraszają swoich gości do obszernej altany usytuowanej nieopodal domu. Znajduje się tu kominek, różne pamiątki z podróży, można też obserwować ptaki egzotyczne w stojącej obok wolierze. Zwierzęta w tym ogrodzie odgrywają ważną rolę i widać je w wielu miejscach. Dlatego zwiedzanie warto rozpocząć od tego zakątka. Jest on też sercem całego ogrodu i początkiem jego historii. Na początku w tym miejscu stała stara obora, ale rozlatywała się i trzeba było ją rozebrać. Z materiałów z rozbiórki powstał mur ogrodzeniowy oraz domek letniskowy.

Potem przyszła pora na stawy – trzeba było je wykopać, by zrekultywować teren. Dzięki temu udało się odzyskać wiele ziemi – bez stawów ogromna część terenu była po prostu bagniskiem. Cała działka zajmuje obszar 1,2 hektara, a wjazd z utwardzonym placem znajduje się po jej zachodniej stronie. Stoi tu dom, murowana altana i woliera. Po drugiej stronie, na osi budynku mieszkalnego, usytuowany jest taras, a dalej ogród formalny z kręgiem na ognisko. Ścieżką dochodzimy do stawów poprzecinanych groblami. Zachowano też fragment dzikiego lasu zwanego uroczyskiem. Na południowo-wschodnim krańcu działki jest jeszcze sad, pergola z winogronami i zagroda dla zwierząt.