Nowa Maja w ogrodzie

sezon 3 odcinek 18

Nowa Maja w ogrodzie 3

Dziś odwiedzamy Łuszczów Pierwszy, wieś na Lubelszczyźnie. Szachownica pól przeplata się tu z połaciami nieużytków i zagajników. Aż trudno uwierzyć, że na tej suchej, jałowej ziemi mógł powstać ogród wyjątkowej urody.Państwo Marta i Marek Raduli przeprowadzili się do Łuszczowa przed 8 laty. Pan Marek, dawniej gitarzysta Bajmu i Budki Suflera, a obecnie szef zespołu Ani Wyszkoni, z racji zawodu często przebywa poza domem i – jak sam przyznaje – nie posadził tu ani jednego drzewa. Natomiast ogromnie podziwia swoją żonę, która całym sercem poświęciła się ogrodniczej pasji: zdobyła fachowe wykształcenie projektanta zieleni i własnymi rękami przekształciła ugór w kwitnący ogród.
Ogrodnicza przygoda pani Marty zaczęła się, gdy stanęła przed koniecznością stworzenia własnego ogrodu. Zaczynała od uporządkowania terenu i nie wiedziała jeszcze, jak całość ma wyglądać. Sam trawnik się nie sprawdził, bo jego pielęgnacja pochłaniała za dużo czasu. I z tego powodu po roku powstała pierwsza rabata.
Trawnik początkowo wypełniał całą wolną przestrzeń. Dziś niemal połowę ogrodu zajmują rabaty w naturalistycznym, swobodnym stylu. Pani Marta od początku wiedziała, że ogród będzie miał taki niewymuszony charakter, bo taki najlepiej wpasuje się w okolicę. Marzyła też o różach.