Nowa Maja w ogrodzie

sezon 3 odcinek 16

Nowa Maja w ogrodzie 3

Ten barwny zakątek położony w Bytomiu powstał kilkanaście lat temu. Pani Anita Stanek-Szeja i pan Wacław Szeja zbudowali go niemal w całości własnymi rękami i wypełnili łanami pięknie skomponowanych roślin. Ogród odwiedzaliśmy kilkukrotnie, zachwycając się wyjątkowo przemyślanym doborem barw i ich wspaniałą zmiennością w ciągu sezonu.

Wiosną już od wejścia zachwyca otaczająca taras intensywnie żółta aureola z cisów. Warto wiedzieć, że wybarwienie to najpiękniejsze jest właśnie wiosną - potem igły zielenieją. Ale w tym ogrodzie witają nas też inne złotolistne akcenty - od popularnej pęcherznicy kalinolistnej, przez żółty wiąz 'Wredei’, po posadzoną nad stawem, na tle ciemnych tuj glediczję. Urocza glediczja trójcierniowa odmiany ‘Sunburst’ (Gleditsia triacanthos) i inne złociste akcenty zdradzają wyczucie pani Anity do tworzenia udanych zestawień kolorystycznych.

A jak zaplanowany jest cały ogród? Całość nie jest duża, liczy sobie nieco ponad 1200 m kw. Wjazd na posesję i dom z tarasem położone są w najwyższym punkcie ogrodu. Za domem zaczyna się już skarpa ze stopniami, schodząca ku sporemu zbiornikowi wodnemu. Staw otulają barwne rabaty, znajduje się tu też malutki placyk wypoczynkowy, a z drugiej strony – niewielki mostek i altana. Staw jest sercem ogrodu, jednak w tworzeniu całości kluczowe było uwzględnienie skarpy, która dzieli ogród na dwie części.