Nowa Maja w ogrodzie

sezon 3 odcinek 13

Nowa Maja w ogrodzie 3

Na obrzeżach Poznania znajduje się duży kompleks lasów. Sąsiaduje z nim willowa dzielnica z pięknymi rozległymi ogrodami. Dzisiaj gościmy właśnie w takim miejscu, ze wspaniałymi widokami i niezwykłym mikroklimatem. Właścicielami ogrodu są państwo Aneta i Andrzej Braszakowie, których po raz pierwszy odwiedzamy pod koniec lata. Podczas wspólnego spaceru wędrujemy ścieżką biegnącą przez staw i duże przestrzenie trawnika. Ogród ma wiele niezwykłych zakamarków, jak zaułek różany czy ogród zapachów.

Gdy państwo Braszakowie szukali miejsca na dom, tu najbardziej urzekł ich las. Wzdłuż lasu płynie mały strumyk, tworząc sprzyjające siedlisko dla rosnących nad nim olch. Właściciele oddali ten teren w ręce swoich przyjaciół, a jednocześnie fachowców zajmujących się projektowaniem i zakładaniem ogrodów. Przy tworzeniu projektu bardzo ważny był krajobraz – gospodarze nie chcieli się zamykać na otoczenie.

Autorką projektu ogrodu jest pani Lidia Tokarska. Wspólnie z mężem prowadzi firmę projektującą zieleń. Pan Wiesław zajmuje się realizacją i technologią robót.

A jak rozplanowano działkę? Dom położony jest w najwyższym punkcie działki. Dlatego na skarpie zaprojektowano niewysokie, ziemne tarasy, które przypominają bardzo długie stopnie. Podkreślają je linie krawężników, tworzących czoło każdego z tarasów. Wykonano je z kostki granitowej – podobnie jak wszystkie ścieżki w ogrodzie.