Nowa Maja w ogrodzie

sezon 3 odcinek 11

Nowa Maja w ogrodzie 3

Soczysta zieleń, śpiew ptaków i mnóstwo kwiatów zmieniających się wraz z porami roku. To miejsce potrafi zauroczyć, choć znajduje się tuż obok jednej z bardziej ruchliwych dróg w Polsce. Odwiedzamy ogród w Starych Iganiach pod Siedlcami. To ogród dwóch światów: słonecznego i schowanego pod okapem olchowego lasku.

Właścicielami ogrodu są państwo Ewa i Krzysztof Foryszewscy. Pochodzą z Siedlec, lecz przed trzydziestu laty postanowili wyprowadzić się za miasto. W Iganiach kupili działkę z myślą o prowadzeniu działalności gospodarczej i założeniu na niej wymarzonego ogrodu. Na początku nic tu nie było poza kępą olch położoną na końcu działki. Gospodarze zaczęli od sadzenia iglaków, by jak najskuteczniej oddzielić się od drogi, jej hałasu i widoku. Powstał szkielet ogrodu określający jego granice, tworzący jednocześnie tło i osłony dla później sadzonych roślin. Poza modrzewiami iglaki są zielone przez cały rok, dlatego nawet w zimie spełniają rolę filtrów powietrza i rozpraszaczy fal dźwiękowych docierających z ulicy.
Całość powstała najpierw na papierze – gospodyni narysowała sobie jego plan i potem konsekwentnie go realizowała. Ogród ma powierzchnię 5tys m kw, a jego długość wynosi aż 200 m. Na posesję wjeżdża się od północy. Iglasty zagajnik ze żwirowym podjazdem tworzy tu przedogródek. Część salonowa ogrodu znajduje się z południowej strony domu. Wypełniają ją rabaty kwiatowe i grupy krzewów ozdobnych. Jest tu okrągły placyk z rozmieszczonymi na obwodzie ławkami.