Nowa Maja w ogrodzie

sezon 3 odcinek 10

Nowa Maja w ogrodzie 3

Pani Barbara Olszewska i pan Wacław Matura mieszkają w niewielkiej miejscowości tuż przy zachodniej granicy Polski. Sąsiedztwo jest tu spokojne, a pola stopniowo zamieniają się w działki budowlane. Nasi dzisiejsi gospodarze po zbudowaniu nowego domu nie przeprowadzili się daleko: działka sąsiaduje z ich starym ogrodem, gdzie obecnie mieszka bratanica pana Wacława.

Projektantką, która podjęła się wyzwania, by stworzyć dla gospodarzy ogród o nowym charakterze, jest Danuta Młoźniak. Właściciele postawili przed nią takie oto zadanie: nowy ogród miał zupełnie nie przypominać poprzedniego ogrodu. Stary ogród powstał ponad 20 lat temu – gospodarze sami go stworzyli i sami o niego dbali. Ale gdy wybudowali nowy, nowoczesny dom, uznali, że ogród musi do niego pasować i też mieć bardzo nowoczesny styl.
Powstało założenie w bardzo charakterystycznym dla projektantki stylu pełnym prostych, lecz dopieszczonych form. Są pięknie strzyżone rośliny, geometryczne rabaty i sporo nowoczesnych elementów dekoracyjnych – jak choćby fontanna w formie kuli.

Punktem wyjścia dla projektu była bryła domu. Cała kompozycja opiera się na liniach stanowiących przedłużenie układu ścian. Bieg tych linii wytyczył miejsce na zbiornik wodny i przylegającą do niego rabatę z kulistymi cisami, wyznaczył przebieg ścieżek, a dalej, w naturalny sposób, wkomponowały się: placyk wypoczynkowy, placyk biesiadny sąsiadujący z lustrami, długa kaskada, a z boku domu – rabata z fontanną.