Najpiękniejsza muzyka filmowa

odcinek 9

Najpiękniejsza muzyka filmowa -Dębski

Z muzyką od dziecka Krzesimir Dębski od najmłodszych lat był związany z muzyką. Swoją edukację rozpoczął od 6. roku życia, kiedy zaczął grać na fortepianie. Potem sięgnął po skrzypce. W ten sposób zakochał się w nutach i tworzeniu. Skończył studia związane z komponowaniem i dyrygenturą. W lat 80. był liderem zespołu jazzowego String Connection, z którym koncertował po całym świecie.  "Jazz nauczył mnie myślenia o tym, czego nie było w szkole. O tym, że muzykę trzeba sprzedawać. Trzeba mieć taką siłę, temat, żeby przykuć uwagę."  Komponowanie jego pasją Od roku 1988 poświęca się pracy kompozytora i aranżera.

Jego twórczość jest bardzo indywidualnym melanżem wpływów, tendencji i postaw występujących w szeroko pojętej muzyce współczesnej. W ostatnich latach skomponował ponad pięćdziesiąt utworów symfonicznych i kameralnych.

Piosenki napisane przez Krzesimira Dębskiego można usłyszeć m.in. w wykonaniu takich artystów, jak: Edyta Górniak, Anna Jurksztowicz, Kayah, Beata Kozidrak, Natasza Urbańska, Borys Szyc. Współpracował z autorem tekstów piosenek Jackiem Cyganem.  Filmowe dźwięki Krzesimira Dębskiego Kompozytor tworzy również muzykę do filmów. Jego kompozycje można usłyszeć w takich filmach, jak "Kingsajz", "Ogniem i mieczem", "W pustyni i w puszczy" czy "Stara baśń".  „Zawsze myślałem, że jak komponuję muzykę do filmów, ona musi być taka, żeby można było zagrać na estradach koncertowych” - mówi Dębski.

Zobaczcie odcinek programu "Najpiękniejsza muzyka filmowa" z Krzesimirem Dębskim w roli głównej.

Lamb