Miasto Kobiet

sezon 17 odcinek 6

Miasto Kobiet 17

STYGMATYZACJA SPOŁECZNA DZIECI I NASTOLATKÓW. JAK SOBIE Z NIĄ RADZĄ?

Jesteś inny lub inna. Odstajesz od otoczenia, różnisz się wyglądem, wagą, orientacją.  Każdy powód jest dobry, żeby ci dokuczyć. To sytuacja, z którą musi sobie radzić wiele dzieci i nastolatków. Muszą znosić wulgarne komentarze, zaczepki, agresję, całkowitą izolację w szkole. Rzadko zdarza się mądry wychowawca, który potrafi sobie z tym poradzić.

RAZEM W DOMU, RAZEM W PRACY

Są takie pary, które łączy coś więcej niż tylko wspólny dom, dzieci, łóżko, czasem wspólne konto. Łączy ich to co robią poza domem, czyli …praca. Jak to jest, gdy mąż i żona spotykają się nie tylko rano i wieczorem w domu, ale spędzają ze sobą całe dni w „robocie”? J Czy wspólnie radzą sobie z problemami i po równo dzielą sukcesami? Zapytamy o to Cezarego Pazurę i jego żonę, Edytę. A także Magdę Steczkowską i jej męża Piotra Królika.

PRZESZCZEPY KRZYŻOWE I ŁAŃCUCHOWE

Dla osób z ciężką niewydolnością nerek są tylko dwie metody leczenia: dializy lub przeszczep nerki. Dializy są rozwiązaniem tymczasowym. Gwarancję powrotu do zdrowia daje tylko przeszczep, ale kolejka pacjentów czekających na dawcę jest długa, bo czasem nawet u osób z rodziny, które chcą ofiarować nerkę, nie ma wystarczającej do przeszczepu zgodności tkankowej. Wtedy pozostaje czekanie na nerkę od martwego dawcy, albo….przeszczep krzyżowy, a nawet łańcuchowy.