Miasto Kobiet

sezon 17 odcinek 2

Miasto Kobiet 17

„MAM RAKA W GENACH”

O badaniach genetycznych, które pozwalają określić ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników zrobiło się głośno, gdy Angelina Jolie usunęła obie piersi – zdrowe – na wszelki wypadek. Wszystkich zaszokowała. Po dwóch latach Angelina usunęła również jajniki. Aktorka tłumaczyła, że nie chce osierocić swojej rodziny, tak jak to było w przypadku jej mamy, która zmarła na raka piersi. Coraz więcej kobiet, w których rodzinie były przypadki nowotworów robi, albo chce zrobić takie badania. Niektóre decydują się także na profilaktyczne operacje. Czy robią słusznie?

MODA NA BRODY

Na naszych ulicach od pewnego czasu obserwujemy spektakularny wysyp brodaczy. I nie ma tu mowy o trzydniowym zaroście…

Dlaczego tak naprawdę mężczyźni zapuszczają brodę? Czy chcą w ten sposób dodać sobie lat i wyglądać bardziej męsko? A może po prostu nie golą jej z lenistwa? J

AUTOMATYCZNE UZNANIE OJCOSTWA

Ojcostwo jest ustalane "automatycznie" w sytuacji, kiedy dziecko urodzi się w trakcie małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania.

Czyli jeśli kobieta urodzi dziecko nowemu partnerowi przed upływem 300 dni od rozwodu, ojcem tego dziecka nie jest biologiczny ojciec, a były mąż kobiety.

W takim wypadku, dziecko ma nazwisko obcego dla siebie człowieka, który ma do niego prawa rodzicielskie. Oznacza to również, że ten mężczyzna może być pozwany o alimenty przez byłą żonę.

Jakie są inne konsekwencje tego archaicznego zapisu?