Leaving Neverland: Ciemna strona Michaela Jacksona


Dokument ukazujący historię dwóch mężczyzn, którzy jako dzieci przyjaźnili się z Michaelem Jacksonem. Już jako dorośli mężczyźni oskarżają go o molestowanie seksualne. Po tym filmie wiele polskich i zagranicznych stacji radiowych zrezygnowało z odtwarzania piosenek Króla Popu.

Leaving Neverland – streszczenie

Film przedstawia różne, choć dość podobne, historie opowiedziane przez dwóch mężczyzn Jamesa Safechucka i Wade’a Robsona, którzy w przyjaźnili się z Jacksonem.

Michael Jackson to ikona popkultury. W 1993 roku pojawiły się pod jego adresem oskarżenia o wykorzystywanie seksualne młodych chłopców. Wielu nie mogło uwierzyć, że Król Popu mógł dopuścić się takich czynów.

Leaving Neverland – o filmie

Leaving Neverland to dwuczęściowy film dokumentalny z 2019 roku, który swoją premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Sundance. Poprzez poruszające wywiady z Safechuckiem i Robsonem, ich matkami, żonami i rodzeństwem, twórcy ukazują portret trwałego wykorzystania i bada skomplikowane uczucia obu mężczyzn, z którymi zmierzyli się oni po narodzeniu własnych synów.

Reżyser Dan Reed stwierdza: „Jeśli jest coś, czego nauczyliśmy się w trakcie realizacji filmu, to fakt, że molestowanie seksualne jest skomplikowane, a głosy wykorzystywanych muszą być wysłuchane. Wymagało to wielkiej odwagi, by tych dwóch mężczyzn opowiedziało swoje historie i nie mam wątpliwości co do ich ważności. Wierzę, że każdy, kto obejrzy ten film, zobaczy i poczuje emocjonalne piętno, jakie wywarły te sytuacje na zabierających głos mężczyznach i ich rodzinach, i doceni siłę, której potrzeba, by zmierzyć się z długo skrywanymi tajemnicami”.

Leaving Neverland – twórcy

Reżyserem filmu jest nominowany do nagrody Emmy Dan Reed.

Leaving Neverland – gdzie obejrzeć?

Dokument jest dostępny online w serwisie VOD player.

Leaving Neverland: Ciemna strona Michaela Jacksona, odcinek 2 Leaving Neverland: Ciemna strona Michaela Jacksona, odcinek 1