12. sezon programu „Kobieta na krańcu świata” był wyjątkowy pod wieloma względami. Padł klaps na planie setnego, jubileuszowego odcinka, po raz pierwszy zrealizowanego w Polsce. Był to również sezon najtrudniejszy w historii. Pandemia zatrzymała Martynę na cztery miesiące w Polsce a kontynuacja zdjęć stanęła pod znakiem zapytania. Ale jak się okazuje dla tej ekipy, jak i dla bohaterek Martyny niemożliwe nie istnieje!
Veronica – płaczka pogrzebowa z Ghany - pokazała, że ostatnie pożegnanie może być powodem nie tylko do łez ale i do radości. Gimnastyczka Jennifer, mimo że urodziła się bez nóg, udowodniła, że nie ma dla niej w życiu rzeczy niemożliwych, a 10-letnia Rabija z Bangladeszu uświadomiła, jak ważna jest edukacja, zwłaszcza tam, gdzie tak trudno dotrzeć do szkoły. Vladana – asystentka seksualna z Czech zwróciła uwagę na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Zena udowodniła, że kobieta – gdy ma wystarczająco dużo silnej woli - może zostać strażaczką w konserwatywnym Libanie, a Elżbieta Dzikowska… po prostu może wszystko!
Ostatni odcinek tej serii odsłania kulisy powstania programu w czasie pandemii. Mimo zamkniętych granic ekipa pokonała odległość równą aż jednej długości równika i napotkała na swojej drodze kobiety nie z tej Ziemi.
W tym roku cały świat się zatrzymał, żeby stawić czoła pandemii. Wszystkie plany uległy zmianom, a obecnie podróżowanie nie jest tak łatwe jak wcześniej. To już 12. sezon programu „Kobieta na krańcu świata”, który częściowo powstał w nowej rzeczywistości. Zapraszamy widzów w fascynującą podróż przez życie wyjątkowych kobiet - ich codzienność, pragnienia i lęki.
Dla wielu dziewczynek na świecie edukacja wciąż jest spełnieniem marzeń. W Bangladeszu to pragnienie spełnia się w niezwykły sposób. Dziesięcioletnia Rabija mieszka na terenie zalewowym i w trakcie monsunów nie ma szans na dostanie się do szkoły. Z myślą o tysiącach bengalskich dzieci powstały więc place zabaw, biblioteki i szkoły… na łodziach! Rocznie zapewniają naukę i zabawę nawet 12 000 uczniom, którzy normalnie nie mieliby żadnych szans na zdobycie jakiejkolwiek wiedzy.
W Ghanie Martyna Wojciechowska weźmie udział w pozornie zwyczajnym wydarzeniu. Pogrzeby w tym kraju są naprawdę wyjątkowe, a sposób opłakiwania, liczba żałobników, a nawet kształt trumny świadczą o statusie społecznym zmarłego. Veronica jest zawodową płaczką, która siebie i synów utrzymuje właśnie dzięki profesjonalnemu opłakiwaniu zmarłych.
W Czechach podróżniczka zajmie się tematem osób niepełnosprawnych i wyzwań, z jakimi się mierzą. Fundacja Freya prowadzi współfinansowane przez państwo szkolenia dla asystentów seksualnych osób dotkniętych chorobami. Vladana jest jedną z dyplomowanych opiekunek. Opowie Martynie o pracy i pacjentach, którzy często nie znają dotyku drugiej osoby.
W Austrii Martyna spotka niezwykłą gimnastyczkę. Mimo dramatycznej sytuacji osobistej Jen Bricker zaraża optymizmem i hipnotyzuje swoimi zjawiskowymi występami akrobatycznymi z użyciem szarf. W osiągnięciu spektakularnego sukcesu nie przeszkodziło jej nawet to, że… urodziła się bez nóg. Porzucona w szpitalu tuż po przyjściu na świat, Jen ogromną siłę otrzymała od swoich adopcyjnych rodziców. Dziś udowadnia, że nie ma w życiu barier nie do pokonania!
W najnowszym sezonie programu niezmiennie Martyna Wojciechowska zapewni pełen wachlarz emocji - od śmiechu, dobrej zabawy, aż po wzruszenie i łzy. Gotowi wyruszyć w drogę?
Odcinki zobaczysz na antenie TVN oraz platformie VOD Player.pl