W Gruzji podział ról na kobiece i męskie jest wyraźnie zarysowany. Kobiety mają dbać o dom i rodzić dzieci, praca i sukces zawodowy to domena mężczyzn. Na Kaukazie najważniejsza jest bowiem rodzina, a bezpłodność stanowi temat tabu. Bezdzietność staje się więc powodem do wstydu, a winą zwykle obarcza się kobietę.
Mariam Kukunashvili, aby pomóc parom pragnącym potomstwa i borykającym się z trudnościami, otworzyła sieć klinik leczenia niepłodności. Dziś jest jedną z najbardziej wpływowych i najbogatszych kobiet w kraju.
Mariam Kukunashvili jest z zawodu lekarką, w życiu prywatnym mężatką i matką trojga dzieci. Ale ich przyjście na świat było okupione wieloma latami leczenia i trudnych doświadczeń. Ostatecznie dzieci urodziły się dzięki surogatce, a właściwie dzięki trzem różnym surogatkom. Osobista historia zainspirowała Mariam do założenia sieci klinik, które pomagają parom (również homoseksualnym) zostać rodzicami. Placówki oferują zabiegi in vitro, usługi matek zastępczych i banki komórek jajowych. Takie praktyki, w dodatku prowadzone przez kobietę, są w Gruzji niezwykle kontrowersyjnym tematem. Mariam, na tle tradycyjnego społeczeństwa, przełamuje wszelkie stereotypy.
Niektóre kraje, jak Włochy, Francja czy Islandia zakazują jakichkolwiek form surogacji. Jak twierdzi Mariam w gruzińskim prawie kwestie są klarowne, a biologiczną matką jest kobieta do której należy materiał genetyczny, a nie ta, która urodziła dziecko. Tu surogatką może zostać kobieta zdrowa, która przejdzie pozytywnie wszelkie testy psychologiczne i która ma już własne dzieci.
Działalność Mariam, w kolejnych latach, rozszerzyła się i teraz nie ogranicza się jedynie do Gruzji - założone przez nią kliniki działają również w innych częściach świata, między innymi na Ukrainie, w RPA, Meksyku, czy Kenii. Dzięki nim rodzicami zostały pary z 70 krajów, a na świat przyszło już 7000 dzieci!
W najnowszej serii programu „Kobieta na krańcu świata” odwiedzi m.in.: Malawi, Dubaj, Kenię i Rumunię. Widzów czekają nieodkryte krańce świata, ale przede wszystkim pełne nadziei historie kobiet, które udowadniają, że warto walczyć o siebie.
Podczas podróży po Afryce Martyna spotka prawdziwą terminatorkę, bo tak właśnie mówi się w Malawi o Theresie Kachindamoto. Theresa została wodzem wioski i jedną z najgłośniejszych postaci kobiecych XXI wieku, która wbrew obowiązującemu lokalnemu zwyczajowi unieważniła kilka tysięcy małżeństw z małoletnimi dziewczynkami. Z kolei w Gruzji, gdzie patriarchat nadal ma się dobrze, podróżniczka pozna niezwykłą bizneswoman i lekarkę – Mariam Kukunashvili. W kraju, w którym bezdzietność postrzegana jest jako powód do wstydu, Mariam wyszła naprzeciw parom bezskutecznie starającym się o potomstwo. Założone przez nią kliniki leczenia niepłodności dają kobietom szansę na spełnienie marzeń o macierzyństwie.
Kolejna silna kobieta, Raha Moharrak, którą Martyna spotka w Dubaju, również zbuntowała się przeciw obowiązującym normom społecznym. Choć urodziła się i wychowała w Arabii Saudyjskiej, gdzie dopiero od kilku lat kobiety biorą udział w wyborach i mają prawo samodzielnie prowadzić auto czy jeździć na rowerze, Raha postanowiła zdobyć Koronę Ziemi. Jest pierwszą Saudyjką, która tego dokonała i wspięła się na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów, w tym na Mount Everest.
Te i inne inspirujące historie kobiet zobaczą widzowie już jesienią tego roku! A Wy, gdybyście mogli przemieścić się na dowolny kraniec świata, gdzie by to było?
Odcinki zobaczysz na antenie TVN oraz platformie VOD Player.pl