Kobieta na krańcu świata

sezon 10 odcinek 4

Kobieta na krańcu świata 10

Każda z podróży, w którą wyrusza Martyna Wojciechowska jest niezwykła, a wszystkie poznane kobiety – wyjątkowe. Tym razem niestrudzona Podróżniczka zrealizowała  prawdziwie CZADowy odcinek programu „Kobieta na krańcu świata”!

Martyna po raz kolejny przełamie stereotypy. W społeczności Wodaabe zamieszkującej Czad, to mężczyźni zabiegają o względy kobiet. Żadna inna wspólnota w Afryce nie przywiązuje tak dużej wagi do wyglądu. Jednak o urodę bardziej dbają tu mężczyźni. Stroją się i malują. Kobiety natomiast obserwują i decydują. Na męża wybierają tego, który podoba im się najbardziej. Najlepszym miejscem na znalezienie męża jest doroczny hucznie obchodzony Festiwal Gerewol.

Fatima ma 17 lat, wybrała Haire podczas ubiegłorocznej imprezy. Ślub według tradycji powinien odbyć się w rocznicę tego wydarzenia. Kilka miesięcy temu urodziła im się córka. Widują się tylko po kryjomu, ponieważ takie spotkania są dozwolone. Dozwolone jest też, by mężczyzna miał kilka żon. Jednak za dobrą żonę trzeba solidnie zapłacić. Płaci się krowami, bo wśród Wodaabe to największy majątek. Rodzice Haire zapłacili za Fatimę 5 krów i kilka milionów franków środkowoafrykańskich.