Arabia Saudyjska to jedna z nielicznych na świecie monarchii absolutnych, gdzie obowiązuje prawo muzułmańskie – szariat. W tym pustynnym kraju przyszła na świat dziewczyna, która miała dość odwagi i determinacji, żeby przełamać obowiązujące schematy i zdobyć szczyty… swoich marzeń.
Raha Moharrak jest pierwszą kobietą z Arabii Saudyjskiej, której udało się zdobyć Koronę Ziemi - najwyższe szczyty każdego z siedmiu kontynentów. To ogromny wyczyn, zwłaszcza w kraju, w którym kobietom dopiero w 2011 roku przyznano prawa wyborcze, a w 2018 prawo do samodzielnego prowadzenia samochodu czy podróżowania za granicę bez zgody męskiego opiekuna.
Raha zawsze była buntowniczką. Już jako mała dziewczynka wyróżniała się zachowaniem i zamiłowaniem do sportów. Na studia rodzice wysłali ją do Dubaju. Dziś wspomina: „Miałam 25 lat i osiągnęłam wiek, który w mojej kulturze i społeczeństwie oznacza powrót do Arabii Saudyjskiej i zamążpójście. Byłam przerażona tą myślą. Chciałam najpierw zrobić coś dla siebie, coś wielkiego. Przypadkowo usłyszałam o grupie, która wybierała się na Kilimandżaro i wtedy pojawił się pomysł, żeby się wspinać". Największym problemem Rahy było zdobycie zgody jej ojca. Zgodnie z prawem Arabii Saudyjskiej córka ma obowiązek być posłuszną ojcu, a ten był zdecydowanie przeciwny. Tradycyjne społeczeństwo – również. Jednak determinacja dziewczyny była ogromna. Przy późniejszym wsparciu rodziny zdobywała każdy kolejny szczyt. Po wejściu na Mount Everest, Raha stała się, co zdumiewające, gwiazdą, numerem jeden w mediach we własnym kraju. Przede wszystkim stała się jednak twarzą zmian w Arabii Saudyjskiej. Kobieta bierze udział w reklamach, jest nagradzana, dużo podróżuje i marzy, że któregoś dnia poleci w kosmos. Raha robi wiele, by inspirować inne kobiety do spełniania swoich marzeń.
W najnowszej serii programu „Kobieta na krańcu świata” odwiedzi m.in.: Malawi, Dubaj, Kenię i Rumunię. Widzów czekają nieodkryte krańce świata, ale przede wszystkim pełne nadziei historie kobiet, które udowadniają, że warto walczyć o siebie.
Podczas podróży po Afryce Martyna spotka prawdziwą terminatorkę, bo tak właśnie mówi się w Malawi o Theresie Kachindamoto. Theresa została wodzem wioski i jedną z najgłośniejszych postaci kobiecych XXI wieku, która wbrew obowiązującemu lokalnemu zwyczajowi unieważniła kilka tysięcy małżeństw z małoletnimi dziewczynkami. Z kolei w Gruzji, gdzie patriarchat nadal ma się dobrze, podróżniczka pozna niezwykłą bizneswoman i lekarkę – Mariam Kukunashvili. W kraju, w którym bezdzietność postrzegana jest jako powód do wstydu, Mariam wyszła naprzeciw parom bezskutecznie starającym się o potomstwo. Założone przez nią kliniki leczenia niepłodności dają kobietom szansę na spełnienie marzeń o macierzyństwie.
Kolejna silna kobieta, Raha Moharrak, którą Martyna spotka w Dubaju, również zbuntowała się przeciw obowiązującym normom społecznym. Choć urodziła się i wychowała w Arabii Saudyjskiej, gdzie dopiero od kilku lat kobiety biorą udział w wyborach i mają prawo samodzielnie prowadzić auto czy jeździć na rowerze, Raha postanowiła zdobyć Koronę Ziemi. Jest pierwszą Saudyjką, która tego dokonała i wspięła się na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów, w tym na Mount Everest.
Te i inne inspirujące historie kobiet zobaczą widzowie już jesienią tego roku! A Wy, gdybyście mogli przemieścić się na dowolny kraniec świata, gdzie by to było?
Odcinki zobaczysz na antenie TVN oraz platformie VOD Player.pl