Kobieta na krańcu świata

sezon 13 odcinek 1

Kobieta na krańcu świata 13

Romowie to naród który mieszka w większości państw świata, ale nie ma własnego kraju. Przez ponad 500 lat byli niewolnikami.  Najdłużej w historii ludzkości. Szacuje się że na świecie żyje od ośmiu do piętnastu milionów Romów. W Rumunii mieszka od około pól miliona do dwóch milionów z nich. Jedną z wielu romskich społeczności są Gaborowie.

Gaborowie tradycyjnie noszą to samo nazwisko na cześć króla węgierskiego, który przyznał im prawa w XVII wieku. Są często nazywani Romską arystokracją ze względu na jasną skórę i status materialny. Wielu z nich mieszka w Transylwanii.  Wyróżnia ich przywiązanie do tradycji i kościoła adwentystów. Tu mężczyznę poznaje się po kapeluszu i po wąsach, a jeśli mężczyzna nie ma wąsów, to oznacza że wyrzekł się swojego pochodzenia.

Kobieta zaś musi zakrywać włosy od dnia ślubu aż do śmierci. Kobietom Gabor nie wolno używać szminki i się malować. To również wstyd, żeby nosić długie paznokcie. Ich piękno tkwi w tym, że są naturalne. Poszczególne rodziny tradycyjnie zajmują się określonymi profesjami, ale rola kobiet sprowadza się do prowadzenia domu. Jednak w Transylwanii Martyna pozna Rosalinę, która stawia pierwsze kroki jako rzemieślnik w warsztacie swojego przyszłego teścia.

Kobieta na krańcu świata - o czym program

W najnowszej serii programu „Kobieta na krańcu świata” odwiedzi m.in.: Malawi, Dubaj, Kenię i Rumunię. Widzów czekają nieodkryte krańce świata, ale przede wszystkim pełne nadziei historie kobiet, które udowadniają, że warto walczyć o siebie.

Podczas podróży po Afryce Martyna spotka prawdziwą terminatorkę, bo tak właśnie mówi się w Malawi o Theresie Kachindamoto. Theresa została wodzem wioski i jedną z najgłośniejszych postaci kobiecych XXI wieku, która wbrew obowiązującemu lokalnemu zwyczajowi unieważniła kilka tysięcy małżeństw z małoletnimi dziewczynkami. Z kolei w Gruzji, gdzie patriarchat nadal ma się dobrze, podróżniczka pozna niezwykłą bizneswoman i lekarkę – Mariam Kukunashvili. W kraju, w którym bezdzietność postrzegana jest jako powód do wstydu, Mariam wyszła naprzeciw parom bezskutecznie starającym się o potomstwo. Założone przez nią kliniki leczenia niepłodności dają kobietom szansę na spełnienie marzeń o macierzyństwie.

Kolejna silna kobieta, Raha Moharrak, którą Martyna spotka w Dubaju, również zbuntowała się przeciw obowiązującym normom społecznym. Choć urodziła się i wychowała w Arabii Saudyjskiej, gdzie dopiero od kilku lat kobiety biorą udział w wyborach i mają prawo samodzielnie prowadzić auto czy jeździć na rowerze, Raha postanowiła zdobyć Koronę Ziemi. Jest pierwszą Saudyjką, która tego dokonała i wspięła się na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów, w tym na Mount Everest.

Te i inne inspirujące historie kobiet zobaczą widzowie już jesienią tego roku! A Wy, gdybyście mogli przemieścić się na dowolny kraniec świata, gdzie by to było?

Kobieta na krańcu świata - gdzie oglądać

Odcinki zobaczysz na antenie TVN oraz platformie VOD Player.pl