4 sierpnia 2020 r. w potężnej eksplozji w stolicy Libanu – Bejrucie, zginęło prawie 200 osób, tysiące zostało rannych, a dach nad głową straciło 300 000 mieszkańców. Przyczyną tragedii był wybuch wcześniej skonfiskowanych 2750 ton saletry amonowej, składowanej w porcie. Miesiąc po katastrofie, w stolicy kraju znów wybuchł pożar.
Liban, jako niewielki kraj na Bliskim Wschodzie, który od wielu lat mierzy się z olbrzymim kryzysem gospodarczym, korupcją, ubóstwem, bezrobociem i ogromną liczbą syryjskich uchodźców, nie jest w stanie sam uporać się z ogromem zniszczeń spowodowanych wybuchem. Na pomoc ruszył cały świat, jednak odbudowa miasta potrwa długie miesiące.
Zena Chahine jest wolontariuszką. Po eksplozji w porcie natychmiast ruszyła z pomocą poszkodowanym. Jako pierwsza strażaczka w szeregach libańskiej ochotniczej straży pożarnej pociągnęła za sobą dziesiątki innych, odważnych kobiet. Dziś, nie zważając na niebezpieczeństwo, próbuje przywrócić swoje ukochane miasto do życia.
W tym roku cały świat się zatrzymał, żeby stawić czoła pandemii. Wszystkie plany uległy zmianom, a obecnie podróżowanie nie jest tak łatwe jak wcześniej. To już 12. sezon programu „Kobieta na krańcu świata”, który częściowo powstał w nowej rzeczywistości. Zapraszamy widzów w fascynującą podróż przez życie wyjątkowych kobiet - ich codzienność, pragnienia i lęki.
Dla wielu dziewczynek na świecie edukacja wciąż jest spełnieniem marzeń. W Bangladeszu to pragnienie spełnia się w niezwykły sposób. Dziesięcioletnia Rabija mieszka na terenie zalewowym i w trakcie monsunów nie ma szans na dostanie się do szkoły. Z myślą o tysiącach bengalskich dzieci powstały więc place zabaw, biblioteki i szkoły… na łodziach! Rocznie zapewniają naukę i zabawę nawet 12 000 uczniom, którzy normalnie nie mieliby żadnych szans na zdobycie jakiejkolwiek wiedzy.
W Ghanie Martyna Wojciechowska weźmie udział w pozornie zwyczajnym wydarzeniu. Pogrzeby w tym kraju są naprawdę wyjątkowe, a sposób opłakiwania, liczba żałobników, a nawet kształt trumny świadczą o statusie społecznym zmarłego. Veronica jest zawodową płaczką, która siebie i synów utrzymuje właśnie dzięki profesjonalnemu opłakiwaniu zmarłych.
W Czechach podróżniczka zajmie się tematem osób niepełnosprawnych i wyzwań, z jakimi się mierzą. Fundacja Freya prowadzi współfinansowane przez państwo szkolenia dla asystentów seksualnych osób dotkniętych chorobami. Vladana jest jedną z dyplomowanych opiekunek. Opowie Martynie o pracy i pacjentach, którzy często nie znają dotyku drugiej osoby.
W Austrii Martyna spotka niezwykłą gimnastyczkę. Mimo dramatycznej sytuacji osobistej Jen Bricker zaraża optymizmem i hipnotyzuje swoimi zjawiskowymi występami akrobatycznymi z użyciem szarf. W osiągnięciu spektakularnego sukcesu nie przeszkodziło jej nawet to, że… urodziła się bez nóg. Porzucona w szpitalu tuż po przyjściu na świat, Jen ogromną siłę otrzymała od swoich adopcyjnych rodziców. Dziś udowadnia, że nie ma w życiu barier nie do pokonania!
W najnowszym sezonie programu niezmiennie Martyna Wojciechowska zapewni pełen wachlarz emocji - od śmiechu, dobrej zabawy, aż po wzruszenie i łzy. Gotowi wyruszyć w drogę?
Odcinki zobaczysz na antenie TVN oraz platformie VOD Player.pl