Jestem z Polski

sezon 7 odcinek 2

Jestem z Polski 7

Monika będąc jeszcze w liceum była normalną dziewczyną. Lubiła zabawę, towarzystwo, dyskoteki ale od zawsze marzyła o wyjeździe do Afryki. Już jako dziecko mówiła, że będzie mieszkać w dalekim kraju i ciągle tęskniła za Afryką, której przecież jeszcze wtedy nie znała.

Siostra Monika pokaże nam niesamowite okolice równika, na południe od jeziora Wiktoria, nieopodal Klimandżaro w Południowo-Wschodniej części Tanzanii. Jej domem stała się maleńka miejscowość Maganzo. Życie tutaj jest ciężkie i surowe. Mieszkańcy są bardzo biedni ale życzliwi i otwarci. Większość czasu i energii ludzie poświęcają na pozyskanie jedzenia. Utrzymują się głównie z rolnictwa i hodowli bydła. Oczywiście w polu wszystkie prace wykonuje się ręcznie. Czas wolny mieszkańcy spędzają raczej biernie, leżąc i śpiąc. Nie ma tu telewizji. W misji siostry starają się organizować czas wolny dzieciom i młodzieży. Bawią się z nimi, prowadzą dodatkowe lekcje, albo grają w piłkę. Chcą nauczyć dzieciaki konstruktywnego wykorzystania czasu.

Mimo że Tanzanii jest obowiązek nauki, to wiele dzieci nie chodzi do szkoły. System edukacji państwowej jest bardzo słaby a nauka jest na bardzo niskim poziomie. Brakuje nauczycieli a klasy liczą ponad 100 dzieci, które na codzień pracują w polu czy w gospodarstwie. Dlatego misjonarki założyły prywatne przedszkole, a w dalszych planach mają też budowę szkoły. Tu wszystko wygląda inaczej niż u nas. Przeważnie domy są skromne: 2,3 izbowe z surowej lub niewypalanej cegły. W środku brakuje mebli. U zamożniejszych osób może być ława i kanapy. Nierzadko ludzie śpią jedynie na workach po mące. Chłopcy i dziewczynki z matką śpią osobno (tradycyjnie żona i dzieci jedzą osobno, to co zostało po mężu). Obecnie naturalny model został zaburzony przez wzorce „zachodnie". Ludzie żyją bez ślubu. Przygodne związki nie są piętnowane społecznie, jak dawniej. Mężczyźni często porzucają kobiety z dziećmi, nie ponosząc żadnej odpowiedzialności. Występuje duży problem alkoholizmu. Tanzańczycy otwarcie mówią, że „tego nauczyli się od nas" . Wyrażają pewne rozczarowanie cywilizacją zachodu, ponieważ wierzyli we wszystko co stamtąd do nich docierało i przyjmowali bezkrytycznie.

Monika została w Tanzanii, ponieważ jest tu naprawdę szczęśliwa a Pan Bóg daje jej codziennie wiele znaków, że tu właśnie powinna być.

„Jestem z Polski" - opis programu

W nowym sezonie zobaczymy jak wygląda codzienne życie polek mieszkających za granicą. Opowiedzą co zrobiły, by zmienić swoje życie i osiedlić się w odległych miejscach na ziemi. Poznamy Darię, która mieszka w Berlinie od dwóch lat. Kocha to miasto za różnorodność i swobodę. Pokaże, gdzie "lokalsi" spędzają czas latem i co lubią jeść, a także jak wygląda casting na nowego lokatora.

Joanna osiedliła się w Kenii 13 lat temu! W swojej drugiej ojczyźnie pilotuje wycieczki po Afryce wschodniej, jest nauczycielem kitesurfingu i wspólnie z mężem organizuje indywidualne wyprawy safari dla turystów. Mówi w czterech językach: polsku, angielsku, niemiecku i kiswahili!

Wybierzemy się również do domu Iwony w urokliwym włoskim miasteczku Marche. Na Zanzibarze poznamy Maję i jej rodzinę, która pokaże swoją codzienność na wyspie i opowie o rodzinnym podróżowaniu.

W programie zobaczymy też siostrę Monikę - misjonarkę w Tanzanii. Jej domem stała się maleńka miejscowość Mangazo, gdzie życie jest bardzo surowe. Mimo, że mieszkańcy są biedni, to zawsze są dla siebie bardzo życzliwi.

Zobacz świat oczami polek, które wyjechały za granicę w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi.

„Jestem z Polski" - gdzie oglądać?

Odcinki programu obejrzysz na antenie TVN Style oraz online na platformie VOD player.pl