Efekt Domina

sezon 1 odcinek 1

Efekt Domina

8 listopada 2013 r. tajfun Haiyan uderzył w wyspy położone w środkowej części Filipin. Największe spustoszenie wywołał na wyspie Leyte oraz w mieście Tacloban. Liczbę ofiar śmiertelnych szacuje się na ponad 6100 osób. Zniszczenia objęły setki tysięcy domów, transport publiczny, systemy telekomunikacyjne i energetyczne w całym regionie. Haiyan sparaliżował także lokalne urzędy i gospodarkę. Tajfun – nazywany przez Filipińczyków Yolanda - uznano za jeden z najsilniejszych w historii.

Miejscem, w którym Yolanda oszczędziła ludzkie życie jest licząca 400 mieszkańców wioska Cangumbang. Wielu mieszkańcom udało się schronić w budynku, który powstał dzięki środkom zebranym przez 24-letnią Elsę Thomasmę - wolontariuszkę ze Stanów Zjednoczonych. Pomoc Elsy dla Cangumbang zapoczątkowała autorski projekt "The Bike", zrealizowany pod opieką organizacji Volunteers for the Visayans, w ramach którego wolontariuszka przekazała 16 rowerów dzieciom mieszkającym w wiosce.

Elsa Thomasma pracowała również w wielu sierocińcach w pobliżu miasta Tacloban. Akcje, które przeprowadziła uratowały życie mieszkańców wioski, którzy znaleźli schronienie w trakcie uderzenia Yolandy. Budynek wybudowany przez wolontariuszkę jest przez nią symbolicznie nazywany “arką”.