Dzień Dobry TVN

sezon 43

Dzień Dobry TVN

Zbliża się egzamin ósmoklasisty, który uczniowie piszą na zakończenie szkoły podstawowej. W polskich szkołach uczy się prawie 200 tysięcy dzieci z Ukrainy. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej na egzamin zapisało się około 7 tysięcy dzieci. Nie wszyscy jednak zdecydowali się do niego podejść. - Dziecko powinno być w stanie przeanalizować zagadnienia na przykład z „Pana Tadeusza”, gdzie należy znać historię i kulturę Polski. A oni potrafią dopiero powiedzieć „Dzień dobry, mam na imię Jana”. My sprawdzamy tym egzaminem coś, czego nawet nie uczyliśmy - powiedziała Danuta Kozakiewicz, dyrektor SP nr 103 w Warszawie. Czy bez zdanego egzaminu uczniowie z Ukrainy będą mogli wziąć udział w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych?

Ukraińskie dzieci w polskich szkołach - jak sobie radzą?

W tym roku egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony między 24, a 26 maja. Jak mają się z nim zmierzyć uczniowie z Ukrainy? O tym dziś w studiu „Dzień Dobry TVN” opowiedziała Justyna Suchecka. - Tutaj nie było dobrego rozwiązania, choć można powiedzieć, że popełniliśmy strategiczny błąd. Trzeba było w lutym podjąć decyzję, że uchodźcy nie mogą iść do ósmej klasy - wyznała dziennikarka zaznaczając, że nikt nie spodziewał się skali i tempa, w jakim będzie się to działo. Jak zostały przyjęte dzieci z Ukrainy w polskich szkołach? Jakie Ministerstwo Edukacji i Nauki ma plany na wakacje?

Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?

Rekreacja na świeżym powietrzu w trakcie pandemii znacznie wzrosła. Z tej okazji Piotr Wojtasik razem z Maciejem Mindakiem odwiedzili rodzinne ogródki działkowe. Specjalista od rynku nieruchomości w dzisiejszym programie opowiedział, czego nie można robić na własnej działce. - Kupując działkę zawieramy umowę, która pozwala nam dzierżawić ziemię. Nasze będzie jedynie to, co postawimy powyżej ziemi. Na działce nie możemy mieszkać na stałe, a jedynie przebywać w charakterze rekreacyjnym - powiedział Piotr. Jak wyglądają ceny ogródków działkowych na wiosnę 2022? Jakiej wysokości nie może przekraczać siatka odgradzająca działkę?

Wyluzuj… co dostajemy, gdy odpuszczamy

Dziś w studiu „Dzień Dobry TVN” psycholog Ewa Woydyłło-Osiatyńska wyjaśniła dlaczego czasem lepiej jest odpuścić. - Wiele osób ulega naciskom. Jest jeden kardynalny błąd, który najczęściej popełniany, czyli porównywanie. Niezależnie od okoliczności i upodobań liczy się, aby w wyścigu być, jak najlepszym - zdradziła terapeutka uzależnień. Specjalistka dodała, że niebywały perfekcjonizm bardzo często bierze się z ukrytego w głębi bolesnego ziarenka, które mówi, że nie jestem wystarczająco dobry. Jak wykształcić w sobie umiejętność wyluzowania? Czy jest środek prowadzący do harmonii?