Dzień Dobry TVN

sezon 42

Dzień Dobry TVN

Przyjemności lodowe zawładnęły kuchnią „Dzień Dobry TVN”. W dzisiejszym programie Cristina Catese pokazała, jak oczarować podniebienia Polaków zimnymi słodkościami. Kucharka między innymi zdradziła przepis na Zuccotto, czyli deser prosto z Toskanii. Ciasto nie należy do szczególnie kłopotliwych, ponieważ nie wymaga pieczenia. Co jeszcze podała?

Walka o życie poparzonych górników

Kilkunastu górników poszkodowanych w wybuchu metanu w kopalni Pniówek wciąż pozostaje pod opieką specjalistów z siemianowickiego Centrum Leczenia Oparzeń. Stwierdzono u nich szereg poważnych obrażeń, wymagających pilnej interwencji lekarzy. - W czasie tego wypadku byłem w domu. O drugiej w nocy odebrałam telefon. 15 minut później byłem już w szpitalu i czekałem na pierwszych górników - powiedział Mariusz Maj, chirurg ogólny. W dzisiejszym programie specjaliści wyjaśnili, jak teraz wygląda ich praca. W jaki sposób będzie przebiegać dalsza hospitalizacja rannych?

Jak się leczy poparzenia po wybuchu metanu?

Lekarze z siemianowickiego Centrum Leczenia Oparzeń na bieżąco monitorują stan zdrowia górników, którzy odnieśli obrażenia po wybuchu metanu w kopalni. Dziś w studiu  „Dzień Dobry TVN” opowiedzieli, w jaki sposób należy leczyć urazy mieszane. Czym różni się oparzenie, którego możemy doświadczyć w codziennym życiu od wybuchu metanu? - Przede wszystkim powierzchnią. W przypadkach oparzeń w katastrofach górniczych występuje efekt fali uderzeniowej, więc również należy spodziewać się współistniejących urazów, jak na przykład złamania - powiedział Piotr Wróblewski, anestezjolog. Jakie metody leczenia wykorzystują specjaliści?