Dzień Dobry TVN

sezon 42

Dzień Dobry TVN

Polonez to część naszej historii. Choć 22 kwietnia 2002 roku z zakładu FSO wyjechał ostatni model to swoich fanów ma do dziś. Choć Polonezy na drodze widzimy już sporadycznie, a fani czterech kółek wyjeżdżają nimi tylko na specjalne okazje to w Polsce wciąż mamy zarejestrowanych 33 000 tych samochodów. - Miłość do Polonezów pojawiła się u mnie już od dziecka. Przypadkowo kupiliśmy Poloneza od sąsiada, który po prostu wyjeżdżał za granicę. I tak to się wszystko zaczęło - powiedział Artur Gajszczak, fan motoryzacji. Jakie ciekawostki na temat Polonezów zdradzili eksperci? Dlaczego przestały być opłacalne?

Polskie wyrazy w innych językach

Polskie wyrazy, które możemy znaleźć w innych językach to polonizmy. Więcej na ich temat opowiedziała dziś w studiu „Dzień Doby TVN” ekspertka języka polskiego Paulina Mikuła. Jakie elementy językowe zostały od nas zapożyczone? - W języku niemieckim jest wiele slawizmów. Przyjęło się, że z języka polskiego wywodzi się ich słowo grenze, czyli granica - zdradziła youtuberka. Jakie polonizmy przyjęły się w języku białoruskim?

Śródziemnomorskie specjały Sebastiana Olmy

Sebastian Olma wybrał się dziś na kulinarną wyprawę. W dzisiejszej kuchni „Dzień Doby TVN” przedstawił dania kuchni śródziemnomorskiej. Kucharz między innymi przygotował sałatkę z grillowaną doradą, pesto z ajvaru i makaronem gemelli. Co jeszcze podał? Jaki miał sposób na otwieranie słoików?

Autorski przegląd prasy Jana Wróbla

Dziś w studiu „Dzień Doby TVN” dziennikarz Jan Wróbel przedstawił swój autorski przegląd prasy. Jakie wiadomości znalazły się na pierwszych stronach gazet?