Coraz częściej w polskich miastach i rejonach zurbanizowanych są wycinane drzewa. Jakie to niesie zagrożenia? Jak można temu zapobiegać? O tym porozmawiali Andrzej Gąsiorowski, inicjator kampanii „Moratorium dla drzew”, Maja Popielarska i Tomasz Organek.
Janusz Król jest założycielem Muzeum Edukacji w Niezwojowicach. W tym miejscu można wrócić do szkolnej ławki i nauczyć się pisać gęsim piórem. – Powrót do takiej tradycyjnej metody pisania gęsim piórem jest dla mnie nieoceniony, ponieważ wyrabiamy sobie charter, spokój ducha i możemy poczuć się jak kiedyś – powiedziała Agnieszka Król, córka Janusza.
Pandemia zmieniła wiele w naszym życiu, także zwyczaje żywieniowe. – Badani wykazały, że co najmniej 30% konsumentów w tej chwili zdecydowanie rzadziej robi zakupy, a więc kupujemy większe ilości – powiedziała dr inż. Monika Hoffmann z Katedry Żywności Funkcjonalnej i Ekologicznej SGGW. Jak zatem zadbać o to, by przedłużyć świeżość produktów spożywczych?
Diana Kautz przedstawiła prognozę pogody na dziś. Przy okazji odwiedziła azyl dla niedźwiedzi w poznańskim zoo.
Z danych GUS wynika, że w ciągu doby statystyczny Polak zużywa średnio około 100 litrów na osobę. Oszczędzanie wody ma nie tylko pozytywny wpływ na środowisko, ale także zawartość portfela. O tym, jak oszczędzać wodę w domu opowiedział Cezary Kowalczyk?
– 7 tygodni byłam w szpitalu. Ale ja na prawdę zniknęłam, po prostu uciekł mi świat – podziała Alina Abramczyk, 64-latka, która pokonała COVID-19. Teraz walczy o powrót do sprawności. – To, że pani Alina będzie samodzielna jest możliwe. To porostu zajmie nam trochę czasu – powiedziała Paula Dudek, rehabilitantka pani Aliny.
W kuchni „Dzień Dobry TVN” Piotr Kucharski przygotował dania jednogarnkowe. Jak zrobić wiosenny gulasz i zieloną polentę, chleb czy zupę rybną?
Na scenie „Dzień Dobry TVN” wystąpił Nick Sinckler w piosence „Soul Clap”.