Dzień Dobry TVN

sezon 5

Dzień Dobry TVN

Astronomiczna wiosna równonoc to pojęcia powszechnie używane. Co tak naprawdę znaczą? W studiu „Dzień Dobry TVN” Cezary Szmidke z Centrum Nauki Kopernik opowiedział o tych zjawiskach. Na czym polega kalendarz księżycowy i czym różni się od zwykłego kalendarza? - Nasz dzisiejszy kalendarz to jest taki wynalazek dosyć późny – wyjaśnił.

Nadejście wiosny w Wiośnie

We wsi Wiosna w województwie Świętokrzyskim co roku hucznie obchodzi się nadejście wiosny. Co gospodynie przygotowały z okazji wiosennego festynu? Dorota Gardias spróbowała tradycyjnego kugla i zapytała o tradycyjne regionalne dania.

Mateusz Hołda - 26-letni doktor, który podbija świat nauki

Doktor Mateusz Hołda to młody lekarz, który w wieku 21 lat założył zespół badawczy o nazwie „Heart”. Pracuje on nad trójwymiarowymi modelami serca, które można drukować w technologii 3D. Dzięki swoim osiągnięciom w dziedzinie kardiologii znalazł się w rankingu „30 under 30”, opublikowanym przez amerykański magazyn „Forbes”. Dlaczego wybrał taką ścieżkę kariery? Młody lekarz opowiedział o swoim projekcie i karierze medycznej.

Czy grzyby mogą leczyć nowotwory?

Czy rosnące w sztolniach grzyby mogą być pomocne w leczeniu nowotworów? Ewa Kozłowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prowadzi badania, których wyniki sugerują, że jest to możliwe. Na czym dokładnie polega jej praca naukowa i w jaki sposób grzyby znalezione w śląskich sztolniach mogą przyczynić się do wynalezienia leku na raka?