Dzień Dobry TVN

sezon 3

Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey na prawosławnej Wigilii

Według kalendarza juliańskiego to właśnie 6 stycznia w wierze grekokatolickiej przypada Wigilia. Jak jest obchodzona? Mikołaj Rey wybrał się w odwiedziny do domu prawosławnej rodziny, by wziąć udział w tradycyjnych obchodach tego specjalnego dnia. Jakie potrawy pojawiły się na stole? – Prawidłowo nie powinno się jajka przy potrawach postnych używać – wyjaśniła specjalistka kuchni regionalnej Barbara Andrejuk.

Tradycyjne francuskie przysmaki na Święto Trzech Króli

W kuchni „Dzień Dobry TVN” Mikołaj Rey przygotował francuskie specjały, które najczęściej goszczą na stołach w Święto Trzech Króli. – We Francji to jest bardzo ważne święto, szczególnie gastronomicznie – zdradził. Jakie menu zaproponował? Kucharz wyjaśnił również, jakie tradycje obowiązują w ten dzień.

Lisowicia bojani - niezwykłe odkrycie polskich naukowców

W Lisowicach na Śląsku polscy paleontolodzy odkryli skamieniałość zwierzęcia wielkości słonia, ale od niego masywniejszego. Było ono kuzynem ssaków i żyło ponad 200 milionów lat temu, czyli w okresie, w którym pojawiły się również pierwsze dinozaury. Jak doszło do odkrycia? Kierownik Muzeum Ewolucji, Instytut Paleobiologii PAN dr hab. Tomasz Sulej i współtwórczyni bloga „Crazy nauka” Aleksandra Stanisławska opowiedzieli o tym tajemniczym zwierzęciu.