Dzień Dobry TVN

sezon 4

Dzień Dobry TVN

Pyszności z serem pleśniowym

Sebastian Olma ma trzydzieści lat i pracował z najlepszymi kucharzami na świecie. Dziś gościł w kuchni „Dzień Dobry TVN”, gdzie zaproponował swoje przepisy na dania z serami pleśniowymi. Przygotował m.in. tosty z wędzonym pstrągiem i serem brie.

 

Jak upchnąć podwójny rocznik w szkołach?

Likwidacja gimnazjum sprawiała, że w tym roku o miejsce w szkołach średnich będzie się ubiegać dwa razy więcej uczniów niż rok wcześniej - 372 tys. absolwentów szkół podstawowych i 359 tys. absolwentów gimnazjum. To rodzi wiele problemów. - Budynek nie jest z gumy, więc przede wszystkim planowaliśmy to, jak pomieścić więcej młodzieży. Zazwyczaj przyjmujemy sześć klas w roczniku teraz udało nam się podwoić wszystkie profile  - wyjaśniła Katarzyna Piotrowska, dyrektor III LO w Katowicach. Placówki radzą sobie jak mogą, aby przygotować się na przyjęcie większej ilości uczniów. Najgorzej sytuacja będzie wyglądać w Warszawie, gdzie o miejsce w szkołach średnich będzie walczyć 44 tys. uczniów. - Liczymy każde biurko i każde krzesło. Bierzemy pod uwagę również soboty, ale jako absolutnie najgorsze rozwiązanie. Natomiast oczywiste jest, że zajęcia będą się odbywały dłużej niż dotychczas – podkreśliła Renata Kaznowska, wiceprezydent m. st. Warszawy. A o tym, jakie zmiany czekają nauczycieli w związku z podwójnym rocznikiem w szkołach średnich, rozmawiali dziennikarz Mikołaj Lizut, nauczyciel matematyki Wiesław Włodarski oraz psycholog Monika Perkowska.

 

Jak zmieścić żyrafę w samochodzie?

Czy zastawialiście się kiedyś, jak transportowane są zwierzęta, które mieszkają w zoo? - Każdy transport np. żyrafy jak transportem wyjątkowo trudnym, dlatego że przepisy drogowe w Unii Europejskiej mówią, że normalna wysokość, czegoś co się przewozi, jest do czterech metrów. A każda dorosła żyrafa przekracza cztery metry – zaznaczył Mirosław Kalicki z zoo w Gdańsku.  A jak w przeszłości sobie z tym radzono? Jak wtedy funkcjonowały zoo?  Ciekawe anegdoty opowiedzieli Andrzej Kruszewicz z zoo w Warszawie, Michał Targowski z zoo w Gdańsku oraz Radosław Ratajczak z zoo we Wrocławiu.

Niekończące się oczekiwania finansowe partnerów po rozwodzie

Co zrobić, gdy po ustaleniu przez sąd kwoty alimentów i harmonogramu wpłat, druga strona jednak żąda więcej, bo potrzeby dziecka wzrosły?  Jakie koszty poza alimentami mogą ponosić rodzice względem dzieci? Problem zgłębiła w studiu „Dzień Dobry TVN” adwokat Magdalena Wilk.