Dzień Dobry TVN

sezon 2

Dzień Dobry TVN

Związek z dorosłym dzieckiem alkoholika. Czy musi być trudny?

Syndrom DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików, to zespół utrwalonych schematów działania, jakie dziecko wynosi z domu, w którym pojawił się problem alkoholowy. Zaburzenia te mają podłoże psychologiczne. O swoich doświadczeniach z dzieciństwa opowiedziały osoby wychowujące się z rodzicami alkoholikami. – Całą noc trzeba była rozdzielać rodziców, albo ich uspokajać – wyjaśniła Teresa Filus, która leczy się z zespołu DDA. Jak radzą sobie z przeszłością? Czy związek z osobą cierpiącą na DDA jest skazany na niepowodzenie? Psychoterapeuta Cezary Biernacki opowiedział o tego typu związkach.

Maja Mulak – ośmiolatka, która ratuje orangutany

Naturalne siedliska orangutanów są regularnie niszczone pod uprawę palm, z których olej używany jest między innymi do produkcji margaryny, słodyczy czy chipsów. Ośmioletnia Maja Mulak nie jest obojętna na tą sytuację - z jej inicjatywy powstał Klub Ochrony Orangutanów. Dlaczego zdecydowała się pomóc zwierzętom? – Tych lasów jest mało na świecie i trzeba je chronić – wyjaśniła.

Jak chronić się przed opryszczką?

Opryszczka wargowa to schorzenie skóry i błon śluzowych spowodowane infekcją wirusową. Częsta opryszczka może wskazywać na obniżoną odporność organizmu. Największym problemem jest nawracająca opryszczka u dzieci, niemowląt oraz opryszczka w ciąży. Jak się przed nią chronić? Dermatolog Aleksandra Jagielska opowiedziała o najlepszych sposobach na walkę z opryszczką. – Uważajmy wtedy, kiedy ktoś z naszego otoczenia ma opryszczkę – wyjaśniła.