Barlinek jest nazywany polską stolicą nordic walkingu. Odbywały się tak Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie, które zostały zakłócone przez stado szerszeni. Owady zaatakowały zawodników, doszło do 30 ugryzień. Organizatorka biegu Katarzyna Mielczarek opowiedziała, jak sytuacja wyglądała na miejscu i jak przebiegała akcja ratunkowa.
– Szerszenie używają swojego jadu po to, żeby polować na owady – wyjaśnił Łukasz Bożycki, biolog i fotograf przyrody. Ratownik medyczny Bartłomiej Matyszewski powiedział, jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku użądlenia przez szerszenie i jak zachować się w przypadku ataku. Kiedy użądlenie szerszenia jest groźne?
Dorota Gardias przestawiła prognozę pogody na cały dzień.
Jakub Degee to fotograf, którego zdjęcie w ubiegłym roku zajęło 2. miejsce na międzynarodowym konkursie „Underwater Photographer of the Year”. W studiu „Dzień Dobry TVN” opowiedział o swojej pasji i o spotkaniu z anakondą, którą sfotografował w naturalnym środowisku. – Moje zdjęcia mają jeszcze kolejny aspekt – dokumentacyjny. Bo za 20 lat nie będzie już jak sfotografować tych zwierząt, bo ich nie będzie – powiedział fotograf.
Fizyk dr hab. Tomasz Paterek został laureatem Antynobla. W rozmowie z Mateuszem Hładkim powiedział, co czuje w związku z nagrodą. – To jest nagroda z biologii. Nad tym projektem pracowało sześć osób: pięciu fizyków kwantowych i jeden entomolog – powiedział Paterek. – Antynobel jest za odkrycie, iż martwe namagnesowane karaluchy zachowują się inaczej niż żywe namagnesowane karaluchy – wyjaśnił laureat.
Jak długo trzeba czekać w kolejce na rehabilitację? W Wrocławiu na rehabilitację małego dziecka rodzice muszą czekać ponad rok. Jednak największa liczba pacjentów oczekujących na rehabilitację to seniorzy. Wielu pacjentów decyduje się na prywatne wizyty u specjalistów, ale na taki wydatek nie każdego stać. – Ja na przyjęcie tutaj na rehabilitację czekałam trzy i pół roku. Nie stać mnie, żeby pójść prywatnie, bo mam stanowczo za niskie dochody. Powinno być więcej rehabilitacji, zwłaszcza z chorobami przewlekłymi – wyznała pacjentka chorująca na reumatoidalne zapalenie stawów.
Jak pomóc pacjentom dostać się na wizytę do lekarzy specjalistów w krótkim terminie? O tym opowiedziała ekspert zarządzania w ochronie zdrowia dr Małgorzata Gałązka-Sobotka. – NFZ już za moment uruchomi 24-godzinną infolinię, profesjonalny call center, który będzie funkcjonował przez 365 dni. Pod ten numer będzie można zadzwonić i się po prostu dowiedzieć, jak skorzystać z danego świadczenia. Za pomocą systemów informatycznych taki dyspozytor, doradca będzie mógł zasugerować, gdzie najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta można skorzystać ze świadczenia – zdradziła ekspertka.