Dzień Dobry TVN

sezon 3

Dzień Dobry TVN

Kosmiczny warzywnik – czy to możliwe?

Jakiś czas temu chińska sonda wylądowała na Księżycu -  po jego niewidocznej z Ziemi stronie. Kilka dni po tym wydarzeniu Chińczycy pochwalili się zdjęciem, na którym ziarenko bawełny, które sonda zabrała ze sobą w kosmos, zakiełkowało. Czy to możliwe? – Okazało się, że prawdopodobnie ta fotografia pochodzi z kontrolnego eksperymentu przeprowadzonego na Ziemi – powiedział w „Dzień Dobry TVN” Karol Wójcicki, popularyzator nauki. Czy jest szansa na pola uprawne w kosmosie? Wyjaśnił to Leszek Orzechowski, architekt kosmiczny.

Lądowisko helikopterów ratunkowych

Dorota Gardias spotkała się z ratownikiem Marcinem Józefowiczem. Jakie warunki panują w górach? Prezenterka pogody opowiedziała też o dzisiejszej pogodzie.

Julian Tuwim. Jakim ojcem był jeden z najsłynniejszych poetów?

Julian Tuwim był polskim poetą żydowskiego pochodzenia, pisarzem, autorem wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek. To jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. Małgorzata Wichowska, kustosz Muzeum Literatury, omówiła eksponaty, które znajdują się w muzeum. Jakie rzeczy zachowały się po wielkim pisarzu? W roku 1947 Tuwimowie adoptowali osieroconą w czasie wojny dziewczynkę Ewę. Córka Juliana Tuwima Ewa Tuwim-Woźniak była gościem w studiu programu. Jakim Tuwim był ojcem?