Dzień Dobry TVN

sezon 39

Dzień Dobry TVN

W obecnych czasach prawie nikt nie korzysta już z wielotomowej encyklopedii. Papierowe książki zdecydowanie zostały wyparte przez internet. Filip Chajzer postanowił dowiedzieć się, czy dzisiejsza młodzież, bez większych problemów, byłaby w stanie wyszukać definicje poszczególnych słów.

Cała prawda o konfabulacji i kłamstwie

Konfabulacja i kłamstwo – odróżnienie tych dwóch terminów nie jest proste, a różnica między nimi jest niezwykle znacząca. To pierwsze, w neuropsychologii zaliczane jest do jakościowych zaburzeń pamięci. Czy osoba konfabulująca zdaje sobie sprawę, że jej wspomnienia nigdy nie miały miejsca? Na ten temat rozmawialiśmy dziś z psychologiem Marzeną Mawricz.

Julka i jej walka z nadwagą

Julia Cymerman już od kilku miesięcy walczy z nadmierną masą ciała. Powoli widać efekty, jednak dalsza terapia jest niezwykle konieczna, by osiągnęła wyznaczony cel. Dziewczyna kwalifikuje się również do zabiegu zmniejszenia żołądka. Czy zdecyduje się na operację bariatryczną?

Na czym polega programowanie żywieniowe?

Pierwsze 3 lata życia dziecka są niezwykle ważne w procesie kształtowania nawyków żywieniowych. Teoria programowania żywieniowego zakłada również, że niekorzystne warunki w życiu płodowym, mogą nieodwracalnie zmienić funkcjonowanie organizmu noworodka. Czy geny również mają wpływ na skłonność do otyłości? – Programowanie metaboliczne właśnie wychodzi ponad to, z czym człowiek się rodzi, to znaczy geny i pozwala posterować tym trochę bardziej – wyjaśniła w dzisiejszym studiu „Dzień Dobry TVN” dr n. med. Katarzyna Dyląg, specjalistka pediatrii.