Co nas truje

sezon 3 odcinek 2

Co nas truje 3

W dzisiejszych czasach produkty z plastiku są obecne wszędzie. Butelki po napojach, opakowania żywności, torby na zakupy, kubki, zabawki i wiele winnych produktów. Korzystamy z nich niemal codziennie. Rocznie Polacy zużywają aż 650 ton plastikowych opakowań!

Plastik jest uniwersalnym tworzywem. Można uzyskać Z niego dowolny kształt, o różnej grubości, a jednak pozostaje lekki. Jednak okazuje się, że plastik może zawierać w sobie groźną substancję chemiczną - bisfenol. W skrócie nazywany jest BPA, jest to związek chemiczny, który może mieć negatywny wpływ na organizm. Uwalnia się z plastikowych przedmiotów, gdy myjemy je w zmywarce, bądź podgrzewamy w kuchence mikrofalowej.

Wiele ludzi nie ma o tym pojęcia, dlatego Kasia Bosacka i jej specjaliści odwiedzą rodzinę, która postanowiła pozbyć się plastiku ze swojego domu. Sprawdzą jaki wpływ będzie miała ta zmiana na ich zdrowie. Kasia odwiedzi również fabrykę plastiku, by dowiedzieć się czy we wszystkich opakowaniach jest bisfenol, a także do sortowni śmieci, by zobaczyć ile dokładnie plastiku wyrzucamy.

Wraz z specjalistami przeprowadzi badania, w jednej z klinik niepołodności w Gdańsku, by sprawdzić jak plastyfikatory, które przenikają do organizmu z jedzenia, wpływają na płodność u mężczyzn i jakość ich nasienia. Specjaliści również pokażą nam, jakie błędy jedzeniowe popełniamy wrzucając np. ryż do gorącej wody w plastikowych torebkach.

Do studia zaprosi ekspertów, którzy prowadzą badania nad szkodliwością bisfenolu i innych plastyfikatorów, aby udowodnić, że żaden plastik nie jest do końca bezpieczny.

Co nas truje - o czym jest program?

W nowym programie zobaczymy Kasię Bosacką na tropie tego, „Co nas truje”. We współczesnym świecie jesteśmy nieustannie podtruwani przez różnego rodzaju produkty spożywcze i napoje. Niezdrowych składników działających na nasz organizm jest tak wiele, że nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się ich z naszej diety. Wiele z nich sprzyja poważnym schorzeniom i alergiom oraz źle wpływa na nasze samopoczucie. Co możemy z tym zrobić? Katarzyna Bosacka odwiedzi polskie rodziny i sprawdzi, co kryje się w ich lodówkach. Prowadząca wyłowi z ich codziennych jadłospisów wszystko to, co może nas truć i w zgubny sposób wpływać na nasze samopoczucie. Czy podawane dzieciom parówki są zdrowe? Z jakich składników są produkowane? A co z dużymi ilościami wieprzowiny? Jeść czy nie?

Co nas truje - gdzie obejrzeć?

Wszystkie odcinki zobaczysz w player.pl.