36,6

sezon 2 odcinek 8

36,6 2

Czy w walce z otyłością skuteczną bronią okaże się zabieg zmniejszania żołądka? Czy i jak kobiety mogą przedłużyć płodność?

Coraz częściej ratunkiem dla walczących z otyłością są operacje bariatryczne, czyli chirurgiczne wycięcie fragmentu lub całości żołądka. Takie zabiegi pozwalają na szybką utratę wagi w krótkim czasie. Przeciwnicy metody pytają czy nie zdrowsze są tradycyjne sposoby odchudzania? W najbliższym odcinku dowiecie się, kto może liczyć na zmniejszenie żołądka refundowane przez NFZ, a kto będzie musiał za to zapłacić? Na jakie efekty możemy liczyć po zabiegu, a także jak wygląda życie i dieta ze zmniejszonym żołądkiem?
Sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju olejów czy oliwy. Jak w tym gąszczu produktów wybrać to, co dla nas najlepsze? Na jakim tłuszczu smażyć, jakim smarować chleb, a z jakiego przygotować sos do sałatki? Na wszystkie te pytania odpowie prof. Piotr Krygier z SGGW – specjalista od technologii tłuszczów.
Coraz więcej kobiet na świecie mrozi swoje komórki jajowe. Powodów jest wiele od tych związanych z planowaniem rodziny, chęcią realizacji zawodowej po powody zdrowotne  - mrożenie komórek jajowych to szansa dla kobiet poddających się chemioterapii. Jedną ze znanych kobiet głośno mówiących o wykorzystaniu metody in vitro jest Joanna Krupa, która opowie Ewie o powodach swojej decyzji.
Specjalnym gościem Ewy będzie prof. Piotr Kaliciński – chirurg i transplantolog dziecięcy z Centrum Zdrowia Dziecka. Profesor jako pierwszy w Polsce wykonał operację przeszczepienia wątroby od żywego dawcy. Dzięki temu niejeden rodzic mógł być dawcą dla swojego dziecka i uratować mu życie…