36,6

sezon 8 odcinek 5

36,6 8

Czy to możliwe, że już niebawem będziemy mogli zastąpić chore, bądź uszkodzone organy, nowymi, specjalnie wyhodowanymi w warunkach laboratoryjnych? A może to nadal sience-fiction? Już w najbliższą sobotę Ewa Drzyzga dokładnie zbada ten temat! W programie poznamy prace zespołu prof. Antonego Atali, którzy od lata zajmuje się inżynierią tkankową i pracuje nad odnawianiem chorych lub uszkodzonych tkanek przy użyciu własnych, zdrowych komórek organizmu. Które z narządów już udało się wyhodować?

Innowacyjna i spersonalizowana terapia CAR-T cells - jest już dostępna w Polsce! Ta przełomowa terapia dla osób chorych na chłoniaka lub ostrą białaczkę limfatyczną, polega na opracowaniu dla każdego pacjenta leku na bazie jego własnych limfocytów. Już w najbliższym odcinku 36,6 °C poznacie historię Pani Jadwigi, która jako druga w Polsce została poddana tej innowacyjnej terapii.

Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Niestety często jest bardzo późno zauważony i zdiagnozowany… Rak prostaty rozwija się bardzo powoli, a guz może zacząć być wyczuwalny dopiero po 10 latach od pojawienia się! Współczesna medycyna daje możliwości małoinwazyjnych metod leczenia nowotworów prostaty.

Co 8 minut ktoś w Polsce przechodzi udar mózgu: krwotoczny albo niedokrwienny. Jedną z najczęstszych przyczyn udarów jest migotanie przedsionków serca. Czy istnieją terapie które mogą nas przed udarem ochronić? I jak nowoczesna technologia pomaga w ich leczeniu?