36,6

sezon 3 odcinek 2

36,6 3

Niemal 70 proc. zatruć pokarmowych to efekt niemycia rąk. Lista chorób „brudnych rąk” jest długa: gronkowiec, salmonella, tasiemiec, wirusowe zapalenie wątroby typu A. A tak łatwo można ich uniknąć. Wystarczy myć ręce! Pytanie tylko, czym je myć, żeby było to skuteczne. Zrobiliśmy eksperyment, który jasno pokazał, jakie środki myją najlepiej. Ale to nie koniec doświadczeń. Sprawdziliśmy również, czy Polacy potrafią myć ręce. Czy jesteście pewni, że wy też robicie to prawidłowo? Przekonajcie się, oglądając „36,6 °C”
W ramach akcji „Myśl sercem” zajmiemy się zastawkami serca. Bez wchodzenia w specjalistyczne szczegóły, zastawki to zawory, których zadaniem jest przepuszczanie krwi tylko w jednym kierunku. Prawidłowe działanie wszystkich zastawek serca to prawidłowa praca naszej pompy tłoczącej krew do organizmu, czyli serca. Niestety, nic nie jest dane na zawsze. Nasze zastawki lubią się psuć albo po prostu starzeją się i źle pracują, a wtedy potrzebują wymiany. Problem w tym, że około 30-40 procent pacjentów nie przeżyłoby operacji na otwartym sercu. Na szczęście nowoczesna medycyna rozwiązała ten problem i dziś lekarz nie zatrzymuje pracy serca pacjenta, nawet nie jest konieczna pełna narkoza. W czym tkwi sekret tej metody?  Odpowiedzi na to pytanie udzieli Ewie specjalista chorób serca prof. Adam Witkowski.
Jeść jajka czy nie jeść? Oto jest pytanie... I my na nie w naszym programie odpowiemy! Które jajka są lepsze – te z hodowli czy te wiejskie? Przeprowadziliśmy eksperyment, którego wyniki mogą być dla was zaskakujące. Tych pytań i odpowiedzi będzie więcej, m.in: dowiecie się,  czy jajka rzeczywiście podnoszą cholesterol. W jakiej postaci je jeść, żeby było najzdrowiej, no i jak przechowywać, żeby jak najdłużej były świeże.
Ponad 4 miliony Polaków ma chore nerki, ale aż 95 % nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlaczego tak trudno zdiagnozować choroby nerek i jakie badania – dodajmy niedrogie – mogą uratować nam zdrowie, a nawet życie? Wszystko to dla was sprawdziliśmy. Przyjrzeliśmy się również metodom dializowania nerek w Polsce. Kiedy lepiej zdecydować się na hemodializę wykonywaną w szpitalu, a dla kogo lepszym rozwiązaniem będzie dializa otrzewnowa, którą pacjent robi sobie sam w domu?