Dywizjon 303

sezon 1 odcinek 2

Dywizjon 303

Bitwa o Wielką Brytanię zakończyła się 31 października 1940 roku. Z 3 tys. pilotów, 5% stanowili Polacy. Z 2700 samolotów zestrzelonych przez myśliwce, balony zaporowe i artylerię przeciwlotniczą. Polacy zestrzelili ponad 200, czyli 7,5%.

„Dywizjon 303” – streszczenie

W Królewskich siłach lotniczych 1 zabity przypadał na prawie 5 strąconych samolotów. Podczas gdy Polskie dywizjony za każdego własnego pilota, strącały 10,5 wrogich maszyn. Dlatego już wówczas Polacy stali się legendą. Ich waleczność i skuteczność była wzorem dla innych.

„Dywizjon 303” – gdzie obejrzeć

Film „„Dywizjon 303” obejrzysz online w serwisie VOD player oraz na antenie Planete+

„Dywizjon 303” - ciekawostki

Zdjęcia do filmu powstały w Anglii (Londyn, Nothwood, Northhold, Dover) oraz w Polsce (Puszczykowo, Toruń, Elbląg, Konstancin i pałac w Janowie). W jego powstanie zaangażowali się synowie pisarza. Marek Fiedler w pierwszej części zagrał swojego ojca, a jego żona Krystyna swoją teściową Marię. Arkady Radosław Fiedler jest natomiast narratorem opowieści. Produkcja przedstawia nieznane dotąd fakty o człowieku, dzięki któremu o dokonaniach lotników z Dywizjonu 303 słyszało każde polskie dziecko.