Zuchwały Beaumarchais

Beaumarchais lʼinsolent

Rok 1773, Francja Ludwika XV. Autor sztuki „Cyrulik sewillski”, Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais uwikłany w polityczne rozgrywki na najwyższych szczeblach władzy.

Zuchwały Beaumarchais - opis

Fabuła zaczyna się gdy francuski pisarz Pierre Augustin Caron de Beaumarchais kończy prace nad sztuką - komedią satyryczną "Cyrulik sewilski". Wtedy też przychodzi do niego młody mężczyzna Paul-Philippe Gudin, który pojawia się z zamiarem ubiegania się o posadę sekretarza de Beaumarchaisa. Pisarz daje mu zatrudnienie, a mężczyźni zaprzyjaźniają się. Beaumarchais w 1775 roku wystawia "Cyrulika sewilskiego", a spektakl nie odnosi zamierzonych sukcesów. Jakby tego było mało, pisarz zostaje uznany za fałszerza dokumentów i dostaje zakaz wystawiania i publikowania swoich dzieł. Zyskuje możliwość rehabilitacji dzięki protekcji księcia de Conti.

Zuchwały Beaumarchais - obsada i twórcy

Reżyserem filmu jest dwukrotnie nominowany do Oscara - Edouard Milinaro ("Klatka szaleńców"). W główną rolę wcielił się Fabrice Luchini (Cezar za rolę w "Tout ça... pour ça!"). W obsadzie znaleźli się Sandrine Kiberlain (Cezar za "Dziewięć długich miesięcy", "Mieć albo nie mieć"), Manuel Blanc ("Dom w górach", "Nie całuję") oraz zdobywca trzech Cezarów za role w filmiach "Nelly i pan Arnaud", "Przesłuchanie w noc sylwestrową" oraz "Klatka szaleńców". Powstały w oparciu o sztukę Sachy Guitry'ego obraz był nominowany do Cezara w trzech kategoriach.

Zuchwały Beaumarchais - gdzie oglądać?

Film jest dostępny online na platformie VOD player.pl