Zniewaga

Lʼinsulte aka The Insult

Sąsiedzka kłótnia pomiędzy chrześcijaninem i palestyńskim uchodźcą – sprawa nabiera tempa i wywołuje zainteresowanie dziennikarzy. Obraz nominowany do Oscara w 2018 roku.

Zniewaga – opis

Akcja filmu dzieje się we współczesnym Bejrucie. W stolicy Libanu dochodzi do kłótni pomiędzy chrześcijaninem Tonim a jego sąsiadem Yasserem, palestyńskim uchodźcą. Sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, a mężczyźni o rozsądzenie sporu zmuszeni są prosić sąd. Sprawa przykuwa uwagę dziennikarzy, którzy relacjonując przebieg rozprawy, obracają błahą sprzeczkę w wojnę o charakterze historyczno-politycznym. Każde zdanie padające z ust dwóch mężczyzn prowadzi do eskalacji sporu. Wynik konfrontacji pozostaje niepewny…

Zniewaga – obsada i twórcy

Obraz w reżyserii Ziada Doueiri’ego, który jednocześnie jest współautorem scenariusza. W obsadzie pojawili się m.in. Adel Karam i Kamel El Basha.

Zniewaga – nominacje i nagrody

Dramat w 2018 roku został nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody w świecie kina – Oscara, w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Dodatkowo zgarnął kilka nominacji, m.in. do Złotego Lwa na MFF w Wenecji, czy David di Donatello w kategorii Najlepszy film zagraniczny.

Zniewaga – gdzie obejrzeć?

Cały film „Zniewaga” obejrzysz online na platformie VOD player.pl.