Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi

THE INVENTOR: OUT FOR BLOOD IN SILICON V

Film dokumentalny w reżyserii laureata Oscara Alexa Gibneya. Przedstawia Elisabeth Holmes i jej wynalazek, który miał zrewolucjonizować system badania krwi, a okazał się kłamstwem.

Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi – streszczenie

Elizabeth Holmes przyjechała do Doliny Krzemowej z „Edisonem”, czyli rewolucyjnym wynalazkiem medycznym. To niewielka czarna skrzynka, która była w stanie wykonać 200 testów w ciągu kilku minut z jednej kropli krwi. Holmes mogła zburzyć i zrewolucjonizować branżę. Czemu to się nie stało? Wynalazek był kłamstwem, a sam system wielką mistyfikacją. W konsekwencji jedna z najgorętszych firm technologicznych 2014 roku – o wartości dziewięciu miliardów dolarów – legła w gruzach i odsłoniła słabości Doliny Krzemowej.

Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi (The Inventor: Out For Blood In Silicon Valley) to film dokumentalny z 2019 roku w reżyserii Alexa Gibney’a, nagrodzonego Oscarem. Ukazuje wszystkie wady Doliny Krzemowej, zwraca uwagę na płytkość tego miejsca, gdzie można wypromować się na kłamstwie. Pokazuje także kobietę, której udało się zjednać sobie inwestorów i zdobyć ogromne finansowanie dla produktu, który okazał się być jedną wielką mistyfikacją.

Gdzie obejrzeć?

Dokument Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi jest dostępny online w serwisie VOD player.