Wściekły byk

RAGING BULL

Oparta na faktach, brawurowa opowieść o triumfach i porażkach Jake’a LaMotty, a także o jego pełnej smutku i goryczy starości.

Wściekły byk - opis

Robert De Niro w cielił się w role Jake LaMotta, rozpoczął bokserską karierę w 1941 roku i szybko zaczął odnosić niebywałe sukcesy. Na ringu jest bezwzględnym wojownikiem, którego nie można okiełznać. Zdobywa kolejne mistrzowskie tytuły. Niestety, autodestrukcyjne skłonności i presja, jaką wywiera na nim otoczenie, coraz bardziej dają mu się we znaki. W niestabilnym psychicznie i łatwo wpadającym w furię mężczyźnie narasta napięcie. LaMotta nadużywa alkoholu, robi się obsesyjnie podejrzliwy, zadręcza zazdrością swoją drugą żonę, Vicki (Cathy Moriarty). Psuje się też jego relacja z bratem Joeyem (Joe Pesci).

Wściekły byk - obsada i twórcy

Reżyserem tego znakomitego obrazu jest laureat Oscara Martin Scorsese („Taksówkarz”, „Irlandczyk”, „Infiltracja”). Za przenikliwy scenariusz, oparty na autobiograficznej książce „Raging Bull: My Story”, odpowiedzialni byli Paul Schrader i Mardik Martin („Ulice nędzy”, „New York, New York”, „Ostatni walc”). Do sukcesu filmu przyczyniła się w dużym stopniu poruszająca kreacja Roberta De Niro, który za rolę LaMotty (do której przytył blisko 30 kg) otrzymał Oscara i Złoty Glob. Niezapomniane kreacje stworzył też w obrazach innych reżyserów – Ojcu chrzestnym II Francisa Forda Coppoli, za którą zdobył Oscara, Łowcy jeleni Michaela Cimino czy Przebudzeniach Penny Marshall. Występuje także w lżejszym, komediowym repertuarze („Depresja gangstera”, „Poznaj mojego tatę”).

Wściekły byk – gdzie oglądać?

Film dostępny online na platformie VOD player.pl.