Wewnętrzny ogień Joana Miró

Juan Miró, Art Assasin

Dokument przedstawia biografię jednego z najsłynniejszych, hiszpańskich surrealistów – Joana Miró, który trzydzieści lat po swojej śmierci stał się ikoną w świecie sztuki. Im więcej czasu mija, tym bardziej uniwersalne stają się jego obrazy, wykraczając poza granice i gatunki. Jego prace żyją poza murami muzeów, widnieją na ścianach prestiżowych instytucji, a jego wpływy rozciągają się na design i architekturę, są widoczne w najbardziej nieoczekiwanych miejscach.

Dzięki wyjątkowej pomocy wnuka artysty – Juana Punyeta Miro, który jest jednocześnie administratorem jego dziedzictwa, możemy nie tylko zobaczyć dzieła i archiwa, które wcześniej nie ujrzały światła dziennego. Poznamy także nieznane historie z życia artysty. Odkryjemy, jaki Miró był prywatnie, prowokator, który bardzo pomagał Hiszpanom w najcięższych dla nich czasach dyktatury Franco. Mówi się o nim, że „za dnia był skarbem, nocą stawał się potworem”.

W dokumencie uwzględnimy także presję związaną z opieką nad dziedzictwem malarza, ciężarem, który spoczywa na jednym potomku oraz o tragicznym losie większości członków jego rodziny.

„Wewnętrzny ogień Joana Miró” to film biograficzny z 2015 roku w reżyserii Alberta Sole Bruseta. Cały film dostępny jest online w serwisie VOD player.