Wbrew regułom

THE CIDER HOUSE RULES

Dwudziestoletni Homer większość swojego życia spędził za murami sierocińca St. Cloud’s w Maine. Pewnego dnia zapragnął zobaczyć, jak wygląda świat poza sierocińcem.

„Wbrew regułom” – streszczenie

Homer wychował się w sierocińcu St. Cloud’s w Maine. Nigdy nie znalazł rodziny, która by go adoptowała. Został ulubieńcem dyrektora placówki, dr. Larcha, który przekazał mu swoją wiedzę, mając nadzieję, że w przyszłości podopieczny zajmie jego miejsce. Chłopak jednak miał inną wizję swojego życia, chciał opuścić St. Cloud’s i sprawdzić, jak wygląda prawdziwy świat. Pewnego dnia poznał młodą, zamożną parę: Candy i Wally’ego, którzy zabrali Homera, by zaczął pracę dla rodziny Wally’ego.

„Wbrew regułom” („The cider house rules”) dramat obyczajowy z wątkiem romansowym z 1999 roku. To intrygująca opowieść o niełatwych wyborach i odpowiedzialności za własne czyny. Scenariusz został oparty na podstawie książki Johna Irvinga pod tytułem „Regulamin tłoczni win”.

„Wbrew regułom” – obsada

Reżyserem filmu „Wbrew regułom” jest Lasse Hallström (twórca „Co gryzie Gilberta Grape’a”, „Czekolada”). Autorem scenariusza jest autor powieści – John Irving. W obsadzie znaleźli się: Tobey Maguire („Spider-Man”), Charlize Theron (znana z filmów „Monster”, „Daleka północ”), Delroy Lindo („60 sekund”) oraz Michael Caine (znany z „Mrocznego Rycerza”).

„Wbrew regułom” – nagrody

Film został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę i obsypany wieloma nagrodami. Otrzymał dwa Oscary dla najlepszego aktora drugoplanowego oraz za najlepszy scenariusz adaptowany. „Wbrew regułom” został nominowany do Złotych Globów i Złotych Lwów. Amerykańska Akademia nominowała także obraz w prestiżowych kategoriach „najlepszy film” i „najlepszy reżyser”.

„Wbrew regułom” – gdzie obejrzeć?

Cały film jest dostępny online w serwisie VOD player.