Wątpliwość

DOUBT (2008)

Meryl Streep w roli zakonnicy, która podejrzewa jednego z księży o kontakty seksualne z uczniem. „Wątpliwość” zdobyła po pięć nominacji do Złotych Globów i Oscarów.

„Wątpliwość” – streszczenie

Placówką w Bronksie zarządza wyjątkowo niesympatyczna i surowa siostra Aloysius (Meryl Streep), która uważa, że tylko dzięki dyscyplinie i żelaznym zasadom można wychować młodych ludzi na dobrych obywateli. Innego zdania jest dobroduszny ksiądz Brendan (Philip Seymour Hoffman), który z wychowankami stara się utrzymywać przyjacielskie stosunki. Pełna podejrzeń Aloysius bacznie przygląda się tolerancyjnemu księdzu i przy pierwszej sprzyjającej okazji oskarża go o rzekome kontakty seksualne z nowo przyjętym uczniem. Mimo braku jakichkolwiek dowodów zakonnica za wszelką cenę próbuje usunąć ojca Brendana ze szkoły.

„Wątpliwość” – obsada

Niejednoznaczny, pełen napięcia dramat psychologiczny, którego siłą są wybitne role trzykrotnie nagrodzonej Oscarem Meryl Streep („Wybór Zofii”, „Żelazna dama”) i zdobywcy Nagrody Akademii za niezapomnianą kreację w filmie „Capote”, Philipa Seymoura Hoffmana. Kroku dotrzymują im uznane artystki młodszej generacji – Amy Adams („Mistrz”, „American Hustle”) oraz Viola Davis („Solaris”, „Służące”). Kunszt aktorów doceniła Amerykańska Akademia Filmowa, nominując całą czwórkę do swoich nagród. Piątą nominację otrzymał autor scenariusza John Patrick Shanley („Joe i wulkan”), który odpowiada również za reżyserię. „Wątpliwość” jest adaptacją jego własnej sztuki pod tym samym tytułem, za którą w 2005 roku został uhonorowany Nagrodą Pulitzera. Shanley ma także na swoim koncie nagrodzony Oscarem scenariusz do komedii romantycznej „Wpływ księżyca”.

„Wątpliwość” – gdzie obejrzeć?

Cały film jest dostępny online w serwisie VOD player.