Użyteczne

SOMETHING USEFUL (AKA. ISE YARAR BIR SEY

Podczas nocnej podróży pociągiem prawniczka w średnim wieku spotyka dwudziestolatkę, której postanawia pomóc w niezwykle trudnej i ryzykownej misji.

Użyteczne - opis

Leyla (Basak Köklükaya) jest prawniczką, która jedzie nocnym pociągiem do nadmorskiego miasteczka, gdzie  odbywa zjazd klasowy z okazji 25 rocznicy ukończenia szkoły. Podczas swojej podróży poznaje 21-letnią Canan (Öykü Karayel), uczennicę szkoły pielęgniarskiej, która pragnie zostać aktorką. Canan ma też przed sobą niezwykle trudne i moralnie problematyczne zadanie: musi pomóc sparaliżowanemu przyjacielowi, Yavuzowi (Yigit Özsener), popełnić samobójstwo. Podczas podróży kobiety zaczyna łączyć niespodziewana i szczególna więź. W końcu Leyla postanawia towarzyszyć Cananowi w jej trudnej misji.

Użyteczne – twórcy i obsada

Utalentowana Pelin Esmer („Za dziesięć jedenasta”) pokazuje sylwetki dwóch intrygujących kobiet, które spotykają się w podróży. Każda z nich jest ciekawa osobowością i wymyka się schematom. Niebanalny scenariusz dramatu pozwala wtopić się w ich historię i perypetie. Odtwórczyniami głównych ról są Basak Köklükaya („Trzecia strona”) oraz Öykü Karayel („Dust”). W filmie występują także Yigit Özsener („Jeden dzień w Europie”), Aysenil Samlioglu („Son Çikis”) oraz Berfu Öngören (serial „Sahsiyet”).

Użyteczne – nagrody

Produkcja zdobyła Nagrodę FIPRESCI na MFF w Stambule i wiele innych nagród i wyróżnień na imprezach filmowych na świecie.

Użyteczne – gdzie oglądać?

Film dostępny online na platformie VOD player.pl.