Utoya, 22 lipca

Utoya 22

| 8zł za 48h |

22 lipca 2011 roku był spokojnym, słonecznym dniem. Na wyspie Utoya w Norwegii rozpoczynał się właśnie zjazd młodzieżówki Partii Pracy. Gdzieś w tle pojawiały się doniesienia medialne o zamachach bombowych w centrum Oslo. Nikt nie spodziewał się, że koszmar zawita również na idylliczną wyspę.

Utoya, 22 lipca – opis

„Utoya, 22 lipca” to dokładny zapis dramatycznych wydarzeń z 2011 roku. Główna bohaterka filmu, osiemnastoletnia Kaja, przebywa na obozie wraz ze swoją młodszą siostrą oraz grupą przyjaciół. Bohaterów spotykamy 12 minut przed pierwszym wystrzałem Andresa Breivika. Prawicowy ekstremista, który tego dnia zamordował 77 osób, przybył na wyspę ubrany w mundur policyjny. Przez półtorej godziny mordował każdego, kto stanął mu na drodze. Kaja wraz bliskimi znajdowała się w samym epicentrum dramatycznych wydarzeń. Film przedstawia tragedię z perspektywy ofiar, prezentując namiastkę chaosu, który ogarnął wyspę Utoya tego tragicznego dnia.

Utoya, 22 lipca – obsada i twórcy

„Utoya, 22 lipca” to norweski film w reżyserii Erika Poppe’a, twórcy obrazów takich jak „Hawaje, Oslo” czy „Wybór króla”. Jego nowa produkcja jest zapisem prawdziwych wydarzeń z 2011 roku, kiedy to Norwegia padła ofiarą podstępnego ataku terrorystycznego. Głównych bohaterów portretują debiutanci i amatorzy, co nadaje całości naturalistycznego, a wręcz dokumentalistycznego stylu.

Utoya, 22 lipca – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player z lektorem i napisami.