Trzy twarze

Se rokh

Czy w świecie gdzie ludzie ledwo wiążą koniec z końcem, jest jeszcze miejsce na sztukę? Nagrodzony w Cannes obraz porusza temat roli kultury w życiu mieszkańców irańskich peryferii.

 

Trzy twarze – opis

Irańska gwiazda filmowa, Behnaz Jafari, otrzymuje wstrząsającą wiadomość, której nadawczynią jest młoda dziewczyna mieszkająca w jednej z irańskich wiosek. Marziyeh dostała się właśnie do szkoły aktorskiej, jednak rodzina zabrania jej studiów w takim miejscu. Marziyeh jest zdesperowana – wyznaje, że popełni samobójstwo, jeśli nie będzie mogła realizować swojej pasji. Prosi Behnaz o interwencję. Wraz z zaprzyjaźnionym reżyserem aktorka wyrusza do rodzimej wioski dziewczyny, żeby dowiedzieć się więcej o tej sytuacji. Podróż dwójki artystów po irańskich peryferiach przemienia się w odyseję po świecie, gdzie sztuka odgrywa zgoła inną rolę niż w Teheranie czy pozostałych wielkich stolicach współczesnego świata. Aktorka i reżyser będą musieli skonfrontować swoje wyobrażenie o roli kultury w rzeczywistości, która jest dla nich obca. Ich przygoda będzie miała słodko-gorzki smak, ale wniesie wiele prawdy w życie poszukujących artystów.

 

Trzy twarze – obsada i twórcy

Reżyserem obrazu „Trzy twarze” jest wielokrotnie nagradzany artysta Jafar Panahi („Talaye sorkh”, „Biały balonik”). Twórca po raz kolejny portretuje sam siebie. Wciela się w reżysera partnerującego w podróży głównej bohaterce, która również jest prawdziwą osobą. Behnaz Jafari znana jest z obrazów takich jak „Rodzina godna szacunku” czy „Tablice”. Film „Trzy twarze” zdobył nagrodę w Cannes za najlepszy scenariusz

Trzy twarze – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player z lektorem i napisami.