Transhood

TRANSHOOD

Przełomowy dokument HBO „Transhood” przedstawia życie i dorastanie czworga transpłciowych dzieci z Kansas City. Twórcy filmu towarzyszyli młodym bohaterom i ich rodzinom przez pięć lat, skupiając się na ich indywidualnych doświadczeniach.

Transhood - opis

Kręcony przez pięć lat w Kansas City dokument śledzi życie czterech transpłciowych dzieci, które na starcie zdjęć do filmu miały kolejno po 4, 7, 12 i 15 lat. Bohaterowie i członkowie ich rodzin w wyjątkowy i szczery sposób opowiadają o doświadczeniu dorastania osób transpłciowych w sercu Ameryki. Film jest kroniką wyzwań i przemian, z którymi każdego dnia muszą mierzyć się dzieci i ich rodzice. Ta poruszająca i pełna zaskoczeń historia uczy każdego z nas czegoś nowego o byciu człowiekiem.

Transhood - twórcy

Wyreżyserowany przez Sharon Liese dokument Transhood, przedstawia prawdziwe i bardzo różne historie czterech odważnych rodzin. Każda z nich ma inne doświadczenia, ale wszystkie szczerze opowiadają o niezwykłej wytrwałości swoich dzieci, które są często odrzucane przez rówieśników, nie akceptują własnego ciała i stają się coraz częściej celem politycznej nagonki na społeczność LGBTQ+. Bohaterowie dokumentu przechodzą przez trudny okres dorastania, a ich rodzice otwierają się przed kamerą, aby opowiedzieć o swoich problemach, chwilach niepewności i zwątpienia oraz popełnianych błędach.

Transhood - bohaterowie dokumentu

Jay, którego poznajemy, gdy ma 12 lat. Na przestrzeni lat obserwujemy proces jego fizycznego i emocjonalnego dorastania oraz bolesne doświadczenia związane z odrzuceniem przez rówieśników. Jay zaczyna przyjmować hormonalne blokery i choć może liczyć na pełne wsparcie swojej matki, często spiera się z nią, czy powinien informować swoje otoczenie o zachodzących w nim zmianach.

Avery, która na początku filmu ma 7 lat, bardzo chce zmienić świat, by pomóc innym trans-dzieciom. Mając wsparcie rodziców, staje się ich rzeczniczką, a jej zdjęcie trafia na okładkę poświęconego problemom płci wydania specjalnego magazynu National Geographic. Z czasem Avery staje się osobą publiczną i otwarcie prezentuje swoje poglądy, ale sama decyduje się na inne rozwiązanie.

Leena, którą poznajemy, kiedy ma 15 lat, zabiera swoją rodzinę i przyjaciela w niezwykłą emocjonalną podróż, podczas której wyjawia im, że dorastanie zaczyna jej coraz bardziej ciążyć. Leena przeżywa pierwsze miłosne rozczarowanie i ciężko pracuje, żeby zostać modelką. W wielu 19 lat chce poddać się operacji uzgodnienia płci.

Phoenix mówi o sobie „dziewczynko-chłopiec”. W wieku 4 lat i później czuje się dziewczynką, ale mając 7 lat w końcu identyfikuje się jako chłopiec. Płynność tożsamości płciowej Phoenixa ma wpływ na całą rodzinę. Jego rodzice Molly i Zach przeżywają kryzys małżeński i każde z nich ma inny pomysł na wychowanie Phoenixa.

Transhood - gdzie oglądać?

Film dokumentalny dostępny jest online w serwisie VOD player.