Sztuka kłamania

Le retour du héros

Kłamać każdy może – jeden lepiej, drugi trochę gorzej. Mistrzami oszustw są z pewnością kapitan Charles-Grégoire Neuville i Elisabeth Beaugrand, którzy w imię miłości knują intrygę godną największych mistyfikatorów.

 

Sztuka kłamania – opis

Jest rok 1809. Kapitan Robert Neuville oświadcza się pięknej Paulinie, a następnie wyrusza na front. Obiecuje, że będzie pisać listy do ukochanej, jednak ślad po nim ginie. Nadobna Pauline wpada w rozpacz. Nie otrzymując żadnej wiadomości od swojego amanta, dzień po dniu usycha z tęsknoty.  Jej siostra Elisabeth postanawia zaradzić boleściom krewnej. Podając się za Neuville’a, wysyła listy pełne pasji i miłości. Pauline jest w siódmym niebie. Wszystko się zmienia, gdy prawdziwy kapitan powraca. Okazuje się on najzwyklejszym tchórzem i oszustem. Jak to się ma do korespondencji, w której  Neuville to prawdziwy bohater? Elisabeth i Charles-Grégoire muszą grać swoje role, aby nie zranić wrażliwej Pauline. Rozpoczyna się wymyślna gra pozorów.

 

Sztuka kłamania – obsada i twórcy

Reżyserem tej zabawnej komedii kostiumowej jest Laurent Tirard, autor filmów takich jak: „Zakochany Molier”, „Mikołajek” czy „Facet na miarę”. W tym ostatnim filmie Tirard spotkał się z aktorem Jean Dujardinem (Oscar za rolę w filmie „Artysta”), który również i w „Sztuce kłamania” odgrywa główną rolę. Partnerują mu Mélanie Laurent („Bękarty wojny”) oraz Noémie Merlant („Pani od historii”).

 

Sztuka kłamania – gdzie oglądać?

Cały film „Sztuka kłamania” dostępny online w serwisie VOD player.pl w wersji z lektorem i z napisami.