Szalona odwaga

Courage Under Fire

Operacja "Pustynna burza". Pułkownik Nathaniel Serling (Denzel Washington) dowodzi oddziałem, biorącym udział w bezpośrednim starciu z Irakijczykami. Jeden z jego żołnierzy mylnie identyfikuje wroga.

Szalona odwaga - opis filmu

Serling, opierając się na jego informacjach, wydaje rozkaz otwarcia ognia do amerykańskiego czołgu. W zaatakowanej jednostce ginie przyjaciel pułkownika. Serling nie potrafi sobie poradzić z wyrzutami sumienia, jednak jego zwierzchnik, generał Harshberg (Michael Moriarty), tuszuje tę tragiczną pomyłkę i odsyła pułkownika do kraju. Po powrocie z frontu Serling przeżywa psychiczny kryzys, rzuca się wir pracy i odsuwa od żony (Regina Taylor). Dostaje rozkaz zbadania okoliczności śmierci kapitan Karen Walden (Meg Ryan), która podczas operacji "Pustynna burza" dowodziła ekipą jednego z helikopterów. Walden, jako pierwsza kobieta w historii, ma zostać odznaczona Medalem Honoru. Podczas dochodzenia Serling natrafia jednak na sprzeczne informacje. Odkrywa trzy różne wersje wydarzeń, które stawiają jej śmierć w zupełnie innym świetle. W obliczu nowych faktów Serling nabiera wątpliwości, czy kapitan zasługuje na najwyższe odznaczenie wojskowe w USA.


Szalona odwaga - twórcy

"Pierwszy film inspirowany operacją "Pustynna Burza" nie zajmuje się irackim przeciwnikiem Amerykanów. Wojna jest tu nie tyle polem starcia dwu wrogich sobie sił, ile surowym egzaminem ludzkich postaw w obliczu próby ognia" - pisała po premierze filmu "Gazeta Wyborcza". Pretekstem dla nagrodzonego Lone Star Film & Television Award scenariusza były autentyczne wydarzenia z 3 października 1993 roku, kiedy to nad Mogadiszem, stolicą Somalii, zestrzelony został amerykański helikopter Black Hawk. Nalot na Somalijczyków zmienił się wówczas w krwawą bitwę, która dla dwóch żołnierzy USA zakończyła się przyznaniem prestiżowego Medalu Honoru. Kulisy tych wydarzeń drobiazgowo odtworzono w filmie "Helikopter w ogniu" Ridleya Scotta.

Szalona odwaga - gdzie oglądać?

Film jest dostępny online na platformie VOD player.pl.